NAL 2008 Harcerskie Lato

W dniu 24.07.2008r. (wtorek) w siedzibie KMP Włocławek dzięki uprzejmości i gościnie zastępcy komendanta nadkomisarza Radosława Jędrzejczaka, odbyło się spotkanie robocze instytucji i organizacji oraz osób współpracujących przy tworzeniu Nieobozowej Akcji Letniej NAL 2008 Harcerskie Lato.

Nie spodziewaliśmy się tak dużej liczby osób życzliwych i chętnych do współpracy. Zaskoczeni byliśmy nie tylko my ale i sami policjanci. Musieliśmy szybko ewakuować się do większego pomieszczania ponieważ sala narad komendanta nie pomieściłaby tak dużej ilości osób.
Dziś ustalono grafik prac i plan programu imprezy. W tworzeniu programu według CAL (Centrum Aktywności Lokalnych) zaangażowały się ZHP, MOPR-sekcja osiedlowa południe, Policja, Straż pożarna i Straż miejska, Automobilklub włocławski, Włocławskie Forum Rozwoju, Nadleśnictwo Włocławek, Polski Związek Łowiecki, Wojewódzkie Centrum Edukacji Ekologicznej, Włocławskie Bractwo Kuszy i Miecza, Lewiatan.Sp.z o.o. i inne instytucje które pomogły nam w organizacji Stanicy NAL. Spotkanie przebiegało w wesołej formie. Na wesoło ustalano plan działania oraz program.

Dzięki pomocy Straży Pożarnej będziemy mogli zapewnić wodę, schronienie w razie deszczu dzieciom. Przy rozkładaniu stanicy wezmą udział harcerze z 56 Samodzielnej Grupy Rozpoznania.Oni również przygotują pomost nad jeziorem. Transport palet będzie możliwy dzięki Panu radnemu Eugeniuszowi Wypijewskiemu z firmy ANRO oraz Panu Waldemarowi Nowakowskiemu z firmy Lewiatan Sp.z o.o. który zapewnił nas o możliwości transportu wyposażenia stanicy - Jacek Puzio.

Plan Imprezy:
TYDZIEŃ PIERWSZY TRWANIA NAL'2008


DZIEŃ 1. poniedziałek ( 14.07.2008r.) DZIEŃ RYCERZY I HARCERZY - Przyjazd grupy na teren stanicy. Oficjalne otwarcie, pokaz i pogadanka o historii polskiego rycerstwa. Gry i zabawy które pomogą poznać uczestnikom NAL życie harcerskie, symbolikę trochę historii. Planowany jest podział dzieci na grupy wiekowe i na grupy o różnych zainteresowaniach.

DZIEŃ 2. wtorek ( 15.07.2008r.) DZIEŃ HARCERZY - W tym dniu planowane jest dalsze pokazywanie życia i obrzędów harcerskich.Gry i zabawy terenowe w wykonaniu drużyn harcerskich Hufca ZHP Włocławek-miasto. Budowanie totemów oraz poznawanie znaków terenowych.

DZIEŃ 3. środa (16.07.2008r.) DZIEŃ POLICJI - Po przybyciu na teren stanicy i zabawach oczekujemy na przyjazd włocławskiej policji. Pokazy sprzętu używanego przez KMP Włocławek,Grupę specjalną KMP, pokaz psów policyjnych, zabawy i konkursy z policjantami. Dalsze poznawanie życia harcerskiego przez dzieci spoza ZHP.

DZIEŃ 4. czwartek (17.07.2008r.) DZIEŃ STRAŻY POŻARNEJ - Podobnie jak w dniu poprzednim po zabawach dzieci i harcerze oczekują na przybycie Straży pożarnej. Pokazy sprzętu gaśniczego i ratowniczego używanego przez włocławską Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Straży pożarnej.Pokazy sprawności płetwonurków JRG.

DZIEŃ 5. piątek (18.07.2008r.) DZIEŃ HARCERSKI - Zabawy i konkursy dla dzieci.Trasy terenowe z wykorzystaniem nabytej wiedzy (znaki patrolowe). Trasa będzie prowadziła koło wież p.poż na Widuniu. Pokaz starych bunkrów poniemieckich z II Wojny Światowej. Odwiedzenie i zapalenie lampek przez dzieci w miejscu pamięci narodowej na Widuniu. Krótka opowieść o tamtych tragicznych dniach.

Dni wolne w weekend.Grupy ZHP i osób przebywających na terenie stanicy NAL. Zabawy i gry integrujące. Planowanie imprez harcerskich na następny tydzień. Prace gospodarcze przy naprawie sprzętu stanowiącego własność Hufca ZHP Włocławek-miasto.


TYDZIEŃ DRUGI TRWANIA NAL'2008

DZIEŃ 6. poniedziałek (21.07.2008r.) DZIEŃ MOTORYZACJI - Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu posiadaczy motocykli i samochodów terenowych w tym dniu będziemy mogli zapewnić dzieciom pokaz tych pojazdów. Zorganizowana grupa pasjonatów motoryzacji przewiezie też dzieci terenowymi samochodami wojskowymi po okolicach leśnictw Nadleśnictwa Włocławek. Planujemy konkursy z nagrodami dla dzieci.Po powrocie z wycieczki gry i zabawy harcerskie.

DZIEŃ 7. wtorek (22.07.2008r.) DZIEŃ PREWENCJI KRYMINALNEJ - Pod tą groźną ale i tajemniczą nazwą kryje się szereg atrakcji zorganizowanych przez KMP Włocławek,Straż Pożarną i Straż Miejską. Dzięki pomocy straży pożarnej która przywiezie agregat prądotwórczy dzieci będą mogły obejrzeć film (podobno bardzo dobry jak powiedział ndkm.R.Jędrzejczak. Pokaz ratownictwa osób oraz bezpieczne zachowania w mieście,przeciwdziałanie patologiom. Te tematy zostawiliśmy profesjonalistom. W sposób który nie zniechęci dzieci zostaną pokazane właściwe reakcje które powinny znać nasi milusińscy. Planowane są konkursy z zakresu znajomości zasad ruchu drogowego i bezpiecznego zachowania się na drogach. Ta tematyka będzie wspólnym dziełem tych trzech instytucji i ich wydziałów prewencji. Pomoc w konkursach zapewnia ZHP.

DZIEŃ 8. środa (23.07.2008r.) DZIEŃ LASU - W tym dniu wspólną akcję przeprowadzą pracownicy Nadleśnictwa Włocławek oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Ciekawostki z życia przyrody,obyczaje zwierząt przybliży dzieciom wrażliwość na to środowisko. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Edukacji Ekologicznej zorganizują konkursy dla dzieci związane z tematyką ekologii i przyrody. Grupy harcerzy będą przekazywały też dzieciom swoje doświadczenia związane z poszanowaniem przyrody oraz będą poprzez swoje działanie pokazywały jak można w sposób właściwy spędzać czas na łonie przyrody bez uszczerbku dla niej.

DZIEŃ 9. czwartek ( 24.07.2008r.) DZIEŃ HARCERSKI - Gry i zabawy harcerskie.Trasy terenowe z udziałem dzieci i harcerzy. Dzięki agregatowi prądotwórczemu dostarczonego przez strażaków z JRG oraz sprzętowi do wyświetlania dostarczonego przez pracowników Lewiatan Sp.z o.o. będzie możliwość obejrzenia przez dzieci filmu p.t."Czarne stopy". Nasze leśne kino zorganizujemy w namiotach typu NS. Przewidujemy też konkursy z wiedzy o ZHP.

DZIEŃ 10 piątek (25.07.2008r.) DZIEŃ HARCERSKI ZAKOŃCZENIE - Zabawy w terenie,Konkursy plastyczne. Ognisko kończące NAL'2008. Zaproszenie gości i przedstawicieli instytucji które pomogły w organizacji imprezy. Wspominki wesołych chwil podczas trwania NAL, prezentacja drużyn, ich specjalności itp.Planowane wręczenie dyplomów lub plakietek.

Podczas trwania imprezy planowane jest przybycie i współpraca Zespołu Szkół Integracyjnych we Włocławku.Dyr.Jarosław Hupało podczas rozmowy wyraził gotowość do współpracy z nami. Jego wkładem było by zabezpieczenie kąpieliska przez ratowników ZSI oraz pomoc w zorganizowaniu nagród i konkursów. Przybycie dzieci ze szkoły integracyjnej było by wspaniałą formą poznania zarówno dla dzieci tej szkoły jak i grup, podopiecznych MOPR.

Po zakończonej akcji NAL'2008 Grupy harcerzy przystępują do zwijania stanicy,uporządkowania terenu i przekazania go pracownikowi Nadleśnictwa Włocławek. W międzyczasie planowane jest dalsze naprawianie sprzętu z magazynów hufca.Może to potrwać kilka dni do ok 27-28.07.2008r.

Chciałbym przy tej okazji podziękować paniom z MOPR-sekcja południe za to że obudziły w nas chęć do zorganizowania takiej imprezy.Chciałbym również podziękować Pani Agnieszce Kacprowidz z firmy KA-Plast za zaangażowanie w pomoc naszej akcji.Firmie Anwil,Anro,CETUS,Lewiatan Sp.z o.o.Bomilla, Piekarzom, właścicielom hurtowni z napojami. Nie znam wszystkich osób które nam pomagają ponieważ to panie z MOPR,u pozyskiwały ich serca. Na pewno chcę umieścić ich loga przy siedzibie komendy stanicy. - Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj.

pwd Jacek Puzio
1 komentarz

Kto

kto może skorzystać z tego obozu ?

1 1
ID:1627


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA