Liczba bezrobotnych w marcu znów spadła poniżej miliona

W marcu liczba bezrobotnych ponownie spadła poniżej miliona i wynosi obecnie 986 tysięcy osób. To o 30,7 tysiąca mniej niż w lutym. Z miesiąca na miesiąc sukcesywnie rośnie też liczba osób aktywnych na rynku pracy.


Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu marca br. 5,9 proc. To o 0,2 pkt proc. mniej niż w lutym br. i o 0,7 pkt proc. mniej niż w marcu 2018 r. W marcu liczba bezrobotnych wyniosła 986 tys. – o 30,7 tys. mniej niż w lutym i o 106,2 tys. mniej niż w marcu 2018 r. Spadek bezrobocia w marcu spowodowany był rozpoczęciem się prac sezonowych w okresie wiosennym z uwagi na sprzyjające warunki pogodowe. Z drugiej strony w rejestrach bezrobotnych pozostają dziś najtrudniejsi klienci, których najtrudniej zaktywizować.

Bardzo dobra sytuacja gospodarcza kraju wraz ze skutecznymi działaniami urzędów pracy aktywizującymi osoby bezrobotne przyczyniają się do tego, że z miesiąc na miesiąc rośnie liczba osób aktywnych na rynku pracy. Zgodnie z wynikami BAEL w IV kwartale 2018 r. pracowało 16 mln 409 tys. osób w wieku 15 lat i więcej. Jest to o 129 tys. więcej niż w IV kwartale 2015 r.

Znacząco spadła stopa bezrobocia wśród kobiet: z 7,7% w 2015 r. do 3,8% w okresie III kwartałów 2018 r. Tempo spadku bezrobocia kobiet jest wprawdzie słabsze niż mężczyzn, co nie jest zjawiskiem zaskakującym, gdyż w okresie dobrej koniunktury gospodarczej wyższa dynamika spadku bezrobocia cechuje mężczyzn, ale w okresach pogorszenia sytuacji również oni bardziej dotkliwie odczuwają tego skutki.

Od początku 2016 r. do końca 2018 r. z aktywnych form rynku pracy skorzystało  676 tys. osób do 30 r. życia, czyli ponad połowa ogółu objętych aktywnymi programami. Na uwagę zasługuje fakt, że na przestrzeni ostatnich kilku lat młodzi do 30 roku życia stanowili ponad połowę zaktywizowanych bezrobotnych, podczas gdy ich udział wśród bezrobotnych wynosił około 27 procent.

W 2018 r. liczba pracujących emerytów wzrosła o 40,6 tysięcy osób, tj. o 9%, w porównaniu do 2017 r. W sumie około 494,4 tysięcy osób w Polsce łączy już pobieranie świadczenia emerytalnego z pracą. Na koniec 2018 r., niemal 9 na 10 pracujących emerytów (ok. 427 tys.), to osoby, które przekroczyły już minimalny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn). Wśród pracujących emerytów, którzy osiągnęli minimalny wiek emerytalny, niemal 2/3 stanowią kobiety (64,6%).


Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA