Kujawsko-pomorskie pierwsze w rankingu Gran Thornton

Województwo kujawsko-pomorskie jest liderem w tworzeniu programów rewitalizacji obszarów zdegradowanych infrastrukturalnie i społecznie – wynika z opublikowanego pod koniec marca raportu globalnej grupy audytorskiej Grant Thornton.


W obecnej perspektywie Unii Europejskiej 2014-2020 polskie samorządy mają szansę pozyskania dużych środków na inwestycje i projekty miękkie, dzięki którym zdegradowane obszary staną się dobrymi miejscami do życia, pracy, nauki i zarabiania pieniędzy. Łącznie w całym kraju na same tylko inwestycje w tej dziedzinie jest do wzięcia blisko 5,5 mld złotych. Aby po nie sięgnąć trzeba stworzyć lokalne strategie rewitalizacyjne.

Z raportu Grant Thornton wynika, że na stworzenie i przyjęcie takich strategii zdecydowało się na razie mniej niż 60 procent gmin w Polsce. W Kujawsko-Pomorskiem - ponad 80 proc. Gotowe programy ma obecnie 117 ze 144 gmin naszego województwa. Jesteśmy tu cztery razy lepsi niż ostatnie w rankingu województwo pomorskie, w którym programy rewitalizacyjne stworzyło tylko nieco więcej niż 20% miast i gmin. Jesteśmy też trzecim najlepszym województwem jeśli chodzi o przyspieszenie działań w tej sferze w ostatnim czasie. Ubiegły rok był czasem wysypu gminnych programów rewitalizacyjnych – przyrost rok do roku wyniósł w Kujawsko-Pomorskiem 350 procent.

Pierwsze miejsce w rankingu to efekt aktywności naszych gmin i aktywności samorządu województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki - Na realizację gminnych programów rewitalizacyjnych przeznaczamy w naszym RPO specjalną pulę środków, mamy też do dyspozycji dodatkowe narzędzie w postaci mechanizmu RLKS (rozwój lokalny kierowany przez społeczność).  
 
Chęć opracowania własnego programu rewitalizacji zgłosiło 128 ze 144 naszych gmin. 117 (90%) z tych dokumentów zostało już zaakceptowanych przez zarząd województwa.  
1 komentarz

gość-37961

5,5mld zł na przewały.

0 0
ID:80969


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..