Katecheci też mogą strajkować. Kuria tego nie zabrania

Od 8 kwietnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkól. Kuria Diecezji Włocławskiej odniosła się do trwającego strajku i poinformowała, że nie ma żadnych zaleceń, co do protestu świeckich nauczycieli religii.


W związku z trwającym w Polsce od 8 kwietnia strajkiem nauczycieli, do Kurii Diecezjalnej Włocławskiej wpływają liczne zapytania, czy w proteście tym powinni wziąć udział także nauczyciele religii. Jak informuje Kuria nie wydano żadnych oficjalnych zaleceń w sprawie protestu.

W diecezji włocławskiej nie wydano żadnych oficjalnych zaleceń, co do strajku nauczycieli i zaangażowania się w protest świeckich nauczycieli religii – wyjaśnia ks. dr Marcin Idzikowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii.

Zaznacza jednak, że Kuria Diecezjalna Włocławska podziela stanowisko przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski ks. bp. Marka Mendyka, który oświadczył, że jakkolwiek każdy obywatel ma prawo do strajku i prawo do zademonstrowania swoich oczekiwań czy żądań, to jednak trzeba też rozważyć okoliczności, w których się znajdujemy.

(…) Tu jesteśmy bardzo ostrożni. Jakkolwiek nie chcemy odbierać nauczycielom religii ich obywatelskiego prawa, to jednak apelujemy i uwrażliwiamy przede wszystkim na dobro dziecka – powiedział bp Mendyk. Tutaj w centrum jest człowiek i jego dobro jest najważniejsze - dodał

Jak informuje Kuria w naszej diecezji część świeckich nauczycieli religii, skorzystała z prawa do protestu, jednak większość katechetów do strajku nie przystąpiła. Z najnowszych danych wynika, że w akacji protestacyjnej bierze udział 81,5 % nauczycieli z włocławskich placówek oświatowych. Urząd Miasta dokłada wszelkich starań, aby w tej trudnej sytuacji zapewnić uczniom maksimum bezpieczeństwa i opieki. W związku ze strajkiem istniało prawdopodobieństwo, że zaplanowane egzaminy gimnazjalistów i ósmoklasistów nie odbędą się w całym województwie kujawsko- pomorskim. Egzaminy we włocławskich szkołach przeprowadzono zgodnie z planem. 
1 komentarz

gość-51476

Zabraniać nie zabraniają, ale po prostu od nowego roku wycofaliby tak zwaną misję i po pracy. Jest więc prosty element nacisku, a tego każdy świecki się boi. Zresztą obecnie świeckich katechetów trzeba pewnie szukać ze świeca, bo etaty te opanowane są przez mundurowych, to jest księży i zakonnice/ zakonników.

0 0
ID:81005


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA