Proekologiczne działania spółki. Saniko dla środowiska

Saniko to Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które specjalizuje się w odbiorze i zagospodarowaniu odpadów komunalnych a także w letnim i zimowym utrzymaniu dróg. W związku z prowadzoną działalnością od lat podejmuje szereg dodatkowych działań proekologicznych na rzecz edukacji w zakresie gospodarowania odpadami oraz ochrony środowiska.


Celem Spółki jest pokazanie społeczności lokalnej, że dbanie o środowisko to kwestia nawyków, które można wypracować. W ostatnich miesiącach Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” podjęło szereg inicjatyw, którymi przekonuje, że czystość środowiska zależy od nas wszystkich i wymaga codziennych praktyk.

W kwietniu tego roku, Spółka ruszyła z kampanią ekologiczną pod hasłem „Jestem z Włocławka-jestem eko”, którą zapoczątkowano Akcją „Torba za makulaturę lub PETulki”.

Mieszkańcy powiatu włocławskiego mieli możliwość otrzymania unikatowej torby bawełnianej na zakupy z hasłem „Jestem z Włocławka-jestem eko” w zamian za przekazanie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) we Włocławku, określonej ilości makulatury lub butelek PET.
W trakcie Akcji, Spółka Saniko przy współpracy z lokalnymi mediami, zachęcało społeczność lokalną do pozytywnych nawyków proekologicznych.

Nasze środowisko to nasze wspólne dobro. Dlatego każdy z nas powinien o nie dbać, każdego dnia. Trzeba zacząć oszczędzać surowce i tu świetnym sposobem jest segregacja odpadów na 5 frakcji w połączeniu z ograniczeniem używania produktów jednorazowego użytku. W związku z tym organizujemy Akcję, poprzez którą chcemy zachęcać do zbiórki surowców w domach a także do robienia zakupów w torbie bawełnianej – zamiast foliowej, która szkodzi środowisku. - informuje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko”

Akcja rozpoczęła się 12 kwietnia i miała trwać do 10 maja, jednakże zakończyła się zaledwie w 12 dni!
Zainteresowanie przedsięwzięciem, zaskoczyło bardzo pozytywnie samych Organizatorów.W ciągu Akcji rozdano 300 bawełnianych toreb, przy czym zebrano 2 140 kg makulatury oraz 160 kg butelek PET.

Kolejną ważną inicjatywą Spółki Saniko jest „Dekalog ekologicznego Włocławka”, który zawiera 10 opracowanych przez Spółkę zasad, które zachęcają do dbania o środowisko każdego dnia.

Swoimi działaniami, chcemy pokazać, że dbanie o środowisko jest kwestią nawyków, które można wypracować, w stosunkowo krótkim czasie. Wystarczy zapamiętać kilka prostych zasad i małymi krokami, wprowadzać je w życie. Po pewnym okresie, zachowania staną się nawykami, a nawyki stylem życia. Dekalog ekologicznego Włocławka, określa zasady z szeroko pojętej ochrony środowiska, jak i racjonalnego gospodarowania odpadami. Naszym celem jest, aby Dekalog ten, funkcjonował w każdej włocławskiej Szkole Podstawowej, ale również będziemy promować go wśród dorosłych. - Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej  „Saniko”

Dekalog trafił do wszystkich Publicznych Przedszkoli, Szkół Podstawowych, Szkół Ponadpodstawowych oraz innych placówek oświatowych we Włocławku. Przedstawiciele Spółki prowadzą również zajęcia edukacyjne z dziećmi i młodzieżą w tematyce opracowanych zasad.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” organizuje również spotkania z dziećmi i młodzieżą w tematyce segregacji odpadów i racjonalnego postępowania z odpadami. Zajęcia prowadzone są w siedzibie Spółki, a także w szkołach oraz zaprzyjaźnionych instytucjach jak Włocławskie Centrum Edukacji, Nadleśnictwo Włocławek.

Stałym narzędziem pracy w podejmowanych działaniach edukacyjnych przez PGK Saniko jest książeczka „Segreguj na 5 z PGK Saniko”. To materiał edukacyjny opracowany w całości przez Spółkę, tekst i ilustracje zostały wykonane przez pracowników Saniko. Książeczka jest skierowana do najmłodszych – zachęca mnóstwem kolorów i ciekawym tekstem, który uczy i wyjaśnia dlaczego warto segregować odpady i jak to robić najlepiej, zgodnie z ogólnopolskim systemem segregacji odpadów komunalnych z podziałem na 5 frakcji.

Plan lekcji z zasadami segregacji „Segreguj na 5 z Saniko” to kolejny materiał edukacyjny, który poza tym, że jest bardzo praktyczny i przyda się każdemu uczniowi, to zawiera jeszcze cenne informacje dotyczące zasad ogólnopolskiego systemu segregacji odpadów komunalnych z podziałem na 5 frakcji!

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” jest bardzo otwarte na współpracę ze społeczeństwem, w zakresie ekologii. Dlatego też chętnie włącza się w Akcje, które związane są z czystością środowiska. W ramach współpracy z Mieszkańcami Włocławka, Spółka brała udział w Akcji sprzątania włocławskich Osiedli Zawiśle oraz Śródmieście z okazji „Dnia Ziemi” .

Natomiast w  2018 roku Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” zorganizowało we Włocławku „Sprzątanie Świata”, przy współpracy z Urzędem Miasta Włocławek oraz Szkołą Podstawową Nr 23 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego we Włocławku. Przedstawiciele Urzędu Miasta, Spółki Saniko oraz nauczyciele i uczniowie SP Nr 23 zebrali wspólnie odpady porzucone na terenach leśnych, znajdujących się przy szkole.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” podejmuje również wiele inicjatyw edukacyjno-informacyjnych, skierowanych do osób dorosłych. Przy współpracy z lokalnymi mediami, tworzy materiały video a także artykuły, informujące o potrzebach racjonalnego gospodarowania odpadami komunalnymi, a także wyjaśniające na bieżąco trudności oraz wątpliwości wynikające z samego systemu segregacji odpadów.

Środowisko to nasze wspólne dobro, o które musimy dbać razem – Spółka Saniko wykorzystując wiedzę i doświadczenie swoich pracowników, konsekwentnie uczestniczy w budowaniu świadomości ekologicznej wśród  społeczności lokalnej.
Źródło: PGK Saniko
2 komentarze

gość-72278

Unikatowa torba jest rownie unikatowa jak dodtkowe koszty wywozu śmieci .

1 0
ID:81372

gość-91618

najpierw niech pomyją pojemniki na mokre śmieci. Za nic nie dotknę się do nich

1 0
ID:81381


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Janusza Zemke

Wczoraj w zrewitalizowanym parku na Słodowie odbyło się spotkanie z byłym prezydentem..

PiS zachęca do udziału w nadchodzących wyborach do PE

26 maja będziemy mogli wybrać swoich przedstawicieli do europarlamentu. W..

Wystartowała kujawsko-pomorska kampania profrekwencyjna

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko..

Europoseł Janusz Zemke - „Unia Europejska jest tutaj "

Z Januszem Zemke, posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa..

Katarzyna Zarębska kandydatką do Europarlamentu

W sobotę PO podała listę swoich kandydatów do zbliżających się wyborów..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..