Nowa, ekologiczna elektrociepłownia we Włocławku

Prezydent Włocławka oraz prezes MPEC-u Andrzej Walczak podpisali z przedstawicielami skandynawskiej firmy TergoPower list intencyjny w sprawie budowy w strefie przemysłowej miasta ekologicznej elektrociepłowni opalanej słomą o mocy około 50 MW. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, spółka MPEC zaoszczędzi 7,5 mln zł rocznie, a włocławianie będą oddychać mniej zanieczyszczonym powietrzem.


Elektrociepłownia opalana słomą to instalacja zasilana biomasą. Jej technologia polega na wykorzystywaniu jako paliwa podstawowego suchej słomy dostarczonej do elektrociepłowni w sprasowanych kostkach. Tego typu ciepłownie zaliczane do Odnawialnych Źródeł Energii z powodzeniem realizowane są w wielu krajach europejskich. Dzięki temu, że słoma jest paliwem odnawialnym, instalacja jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Włocławek może być jednym z pierwszych polskich miast, które będzie miało możliwość pozyskania znaczącego udziału ekologicznego ciepła w oparciu o nowoczesną i sprawdzoną technologię wywodzącą się z krajów skandynawskich. Inwestycja realizowana jest ze środków prywatnych inwestora, pozwoli nam ograniczyć wydatki ze środków publicznych niezbędne dla dostosowania aktualnie istniejących w mieście instalacji ciepłowniczych do wymogów wynikających z przepisów Unii Europejskiej  – mówi prezydent Marek Wojtkowski. - Warunkiem, który strony sobie stawiają jest zapewnienie konkurencyjnych cen ciepła w stosunku do tych, które dziś wynikają z zastosowania technologii bazujących na węglu.

Wybudowanie ekologicznego źródła ciepła to również wymierne korzyści dla MPEC Włocławek:

• Oszczędności rzędu 7,5 mln zł rocznie na obniżeniu kosztów zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla,
• Poprawa jakości powietrza w mieście dzięki obniżeniu emisji pyłu, dwutlenku siarki oraz tlenków azotu,
• Oszczędności wynikające z uniknięcia kosztów modernizacji instalacji odpylania dla kotłów opalanych miałem węgla kamiennego, szacowanych na ponad 10 milionów złotych – nowa inwestycja zastąpiłaby bowiem ich funkcjonowanie.

Dzięki wykorzystaniu ciepła z instalacji OZE możliwe jest uzyskanie przez MPEC dotacji z Unii Europejskiej na modernizację lub rozbudowę istniejącej sieci ciepłowniczej oraz przyłączanie nowych odbiorców ciepła – podkreśla Andrzej Walczak, Prezes Zarządu MPEC Sp. z o.o. – Dla spółki bardzo istotne jest zachowanie pełnego bezpieczeństwa dla załogi, pewności zatrudnienia i komfortu pracy. Zapewniam, że ta inwestycja nie wpłynie negatywnie na spółkę.

TergoPower to skandynawski inwestor w sektorze energetyki odnawialnej, który wprowadza na polski rynek nowoczesną technologię wykorzystania słomy jako paliwa spełniającą wszelkie wymogi środowiskowe. Dzięki temu wdraża projekty korzystne nie tylko z perspektywy ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zastąpienia tradycyjnych paliw energią odnawialną,  ale również wykorzystuje lokalny potencjał biomasy, co jest dodatkową korzyścią dla polskiego rolnictwa - tworząc miejsca pracy, rynek stabilnego odbioru słomy oraz aktywizując uprawy roślin energetycznych.

Nasza firma przykłada szczególną uwagę nie tylko do stosowania najnowszych technologii, spełniających normy UE, ale przede wszystkim działamy zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. To znaczy, że ważnym elementem naszej działalności są korzyści społeczne i ekologiczne wynikające z każdej planowanej przez nas inwestycji – mówi Marcin Śmiech, Dyrektor Krajowy TergoPower

Sygnatariusze listu, Miasto Włocławek, MPEC oraz TergoPower deklarują współpracę na etapie przygotowania inwestycji oraz prowadzenia negocjacji szczegółowych zasad współpracy po jej realizacji.
Źródło: (inf. prasowa Urząd Miasta Włocławek)
2 komentarze

gość-31004

Wszystko fajnie ale nikt nie poinformowal sasiadow tego niewybudowanego obiektu za takowy powstanie. Kpina z ludzi

1 0
ID:81634

gość-48214

mpec nierentowny? a jak to? wpompowali w ciągu ostatniej dekady tam kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt milionów, żeby był nowoczesny i rentowny I co? to samo co z oczyszczalnią? LUDZIE, NIE WIDZICIE? KTOŚ NAS GRUBO W CIULA ROBI. I TO OD WIEEEELU LAT.

1 0
ID:81637


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..