Muzeum ma środki na konserwację obrazów Pęczarskiego

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej otrzymało dotację w wysokości 30.000 zł w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na konserwację obrazów Feliksa Pęczarskiego, prekursora realizmu w malarstwie polskim. 


Te środki wraz z dotacją samorządu województwa umożliwią przywrócenie blasku czterem płótnom autorstwa najbardziej znanego XIX-wiecznego malarza związanego z Włocławkiem. Obrazy znanego i cenionego w historii sztuki polskiej realisty są najcenniejszymi dziełami w kolekcji malarstwa Kujaw i ziemi dobrzyńskiej, gromadzonej w Dziale Sztuki MZKiD.

Kolekcja obrazów Feliksa Pęczarskiego w MZKiD złożona z 10 obrazów (8 portretów i 2 scen rodzajowych) należy do największych w Polsce. Niestety stan zachowania kilku dzieł jest zły — to efekt wcześniejszych, nie zawsze prawidłowo przeprowadzonych konserwacji wykonanych przed ich zakupem, które zatarły w większości pierwotny wyraz oraz kolorystykę, a to zakłóca ich właściwy odbiór. Ze względu na rangę twórczości Feliksa Pęczarskiego w sztuce polskiej, istnieje konieczność udostępnienia na stałe jego obrazów szerokiej publiczności. Muzeum planuje włączenie ich, jako najważniejszego elementu, do przygotowywanej wystawy stałej „Sztuka Kujaw i ziemi dobrzyńskiej XIX i 1. poł. XX w.” Ekspozycja będzie miała miejsce w gmachu Zbiorów Sztuki. Jej realizacja przewidziana jest w 2020 r.

W skład wytypowanego do konserwacji zbioru, w ramach zadania Dzieła godne wystawiania. Konserwacja obrazów Feliksa Pęczarskiego (1804–1862) prekursora realizmu w malarstwie polskim, wchodzą: Portret kobiety Lasockiej, ok. 1850 r., Portret Ignacego Lasockiego, ok. 1850 r., Portret mężczyzny, 1849 r. i najcenniejszy w zbiorach muzeum we Włocławku obraz Amatorowie herbaty i Kuriera z 1826 r. Konserwacja obrazów zostanie przeprowadzona w Pracowni konserwacji Edyty Hankowskiej-Czerwińskiej we Włocławku.

W ramach zadania, pracownicy muzeum przygotują wystawienie 6 grudnia obrazu Amatorowie herbaty i Kuriera po konserwacji, a w trakcie „Niedzieli z kustoszem” 8 grudnia będzie można posłuchać prelekcji o malarzu. Dodatkowo pokazowi odnowionych dzieł towarzyszył będzie krótki film, ukazujący prace konserwatorskie.

Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Joanna Borowiak członkiem Rady ds. Polityki Senioralnej

W czwartek w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się..

Rusza rządowe wsparcie na samorządowe inwestycje

O zainicjowanym przez Prezydenta Andrzeja Dudę Funduszu Inwestycji Samorządowych..

Miasto wesprze szpital i włocławskich przedsiębiorców

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się z godziny na godzinę. Dzisiaj w ratuszu..

Bez opłat za parkowanie. PiS wnioskuje do prezydenta

Poseł Joanna Borowiak wystosowała pisma do prezydenta Włocławka między innymi o..

Radni z Klubów PO i SLD apelują o wsparcie dla szpitala

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Koalicji Obywatelskiej zwrócili się z prośbą do..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..