Nowoczesne kształcenie zawodowe szansą na przyszłość

fot. Łukasz Piecyk

Kursy branżowego języka obcego, płatne staże u pracodawców, granty na innowacyjne projekty  – ponad tysiąc uczniów techników z Kujaw i Pomorza skorzystało z oferty „Szkoły Zawodowców”, projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski.


Ofertę skierowana była do uczniów siedemnastu techników, kształcących w zawodach zgodnych z regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami, czyli dziedzinami, na które samorząd województwa stawia w gospodarce i współdziałającej z nią nauce. Projekt „Szkoła Zawodowców” realizowany był przez Urząd Marszałkowski w partnerstwie z  Kujawsko-Pomorskim Samorządowym Stowarzyszeniem „Europa Kujaw i Pomorza” oraz siedmioma samorządami lokalnymi.

W ramach przedsięwzięcia uczniowie odbywali zajęcia na wyższej uczelni prowadzone przez nauczycieli akademickich. Zajęcia poświęcone były między innymi termodynamice, układom programowalnym, drukowi 3D, wirtualnym przyrządom pomiarowym oraz sterownikom przemysłowym. Uczestniczyli też w szkoleniach pozwalających zdobyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe. Były to między innymi kursy z zakresu specjalistycznych metod spawania, obsługi wózków widłowych, grafiki komputerowej, obsługi suwnic, podestów ruchomych oraz programowania JAVA. Dodatkowo przyszli fachowcy szkolili branżowy język obcy, którego poznanie umożliwia zaawansowaną komunikację w wybranych zawodach.

Uczniowie uczestniczyli także w stażach zawodowych u pracodawców. Za zrealizowanie łącznie 150 godzin nauki otrzymali stypendium w wysokości 1 500 złotych. W przedsięwzięcie zaangażowanych było 60 zakładów pracy, między innymi Muller – Fabryka Świec w Grudziądzu, Audi Centrum Toruń Fortis Auto, Reflex Polska oraz Raben Logistics Polska we Włocławku.

Praktyki u pracodawców pozwoliły uczniom zrozumieć, jak ważne jest nowoczesne zaplecze produkcyjne, bez którego niemożliwa jest konkurencyjność na współczesnym rynku pracy. W trakcie odbywania stażu zdobyli umiejętności praktyczne, które mogli zweryfikować w trakcie konstruowania wymyślonego przez siebie wynalazku w zorganizowanym dla nich „Konkursie Wynalazczości”. Twórcy najlepszych projektów otrzymali graty w wysokości do 8 tysięcy złotych, które wykorzystali na realizację zadań.

W ramach projektu pracownie zawodowe 17 szkół z województwa zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Wśród zakupionych urządzeń znalazły się zestawy komputerowe, projektory, drukarki, systemy do nauczania języków obcych. Wartość zakupu to blisko 800 tysięcy złotych. Ze wsparcia skorzystali także nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, którzy uczestniczyli w szkoleniach i specjalistycznych kursach. Część korzystała także ze studiów podyplomowych.
1 komentarz

LALA20


Licea, to bzdura, szkoły zawodowe i szkoły techniczne, to realność.

0 0
ID:82074


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Miasto wesprze szpital i włocławskich przedsiębiorców

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się z godziny na godzinę. Dzisiaj w ratuszu..

Bez opłat za parkowanie. PiS wnioskuje do prezydenta

Poseł Joanna Borowiak wystosowała pisma do prezydenta Włocławka między innymi o..

Radni z Klubów PO i SLD apelują o wsparcie dla szpitala

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Koalicji Obywatelskiej zwrócili się z prośbą do..

Tarcza Antykryzysowa - ochrona przed skutkami epidemii

Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników – temu ma..

W obawie przed koronawirusem podpisano porozumienie

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ratusz zorganizował kolejną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..