Kryzys coraz bliżej. Co z 500+ i trzynastą emeryturą?

W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami kryzysem gospodarczym wielu osobom towarzyszy niepokój, pojawiają się pogłoski o wstrzymaniu wypłat świadczenia wychowawczego czy trzynastej emerytury. Minister Meląg zapewnia, że środki na te świadczenia są zabezpieczone i nie ma powodu do obaw.


W przestrzeni publicznej zaczynają pojawiać się głosy sugerujące, że w związku z epidemią koronawirusa i grożącym nam kryzysem gospodarczym wstrzymane zostaną świadczenia wychowawcze czy trzynasta emerytura.

Takie pogłoski są całkowicie nieprawdziwe. Pragnę gorąco zapewnić i uspokoić – nie ma powodu do obaw, żadne świadczenie nie zostanie odebrane ani wstrzymane. W budżecie państwa zabezpieczyliśmy środki na wypłatę świadczenia „500+”, trzynastej emerytury, wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry start” – wylicza minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg

Tak zwana „13 emerytura” będzie wypłacana z urzędu, nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. ZUS wypłaci ją razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień 2020r. w ustalonym terminie płatności tego świadczenia. Decyzję o przyznaniu tzw. „trzynastki” emeryci i renciści otrzymają w tym roku w jednej przesyłce pocztowej wraz z decyzją o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji. Wysyłka listów rozpocznie się  w kwietniu.

Pierwsze trzynaste emerytury otrzymają osoby, których wypłata świadczenia wypada na 1, 5 i 6 kwietnia. W naszym regionie „trzynastkę” otrzyma ponad 430 tysięcy osób - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego - Kwota „13 emerytury” wynosi w tym roku 1200,00 zł brutto. W większości przypadków trzeba od tej kwoty potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. To daje typową kwotę „na rękę” 981 zł. Co ważne z dodatkowego świadczenia pieniężnego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.

Mimo tego, że świadczenia i zasiłki przedemerytalne przysługujące za kwiecień, wypłacane są w maju – „trzynastka” do tych osób trafi pod koniec kwietnia, gdyż 1 maja jest dniem wolnym od pracy. Trzynasta emerytura zostanie wypłacona tym osobom, które na dzień 31 marca 2020 r. miały ustalone prawo do emerytury lub renty albo innych wymienionych w ustawie świadczeń – pod warunkiem, że pobierały to świadczenie. Jeśli na ten dzień wypłata jest zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie przysługuje.


Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Miasto wesprze szpital i włocławskich przedsiębiorców

Sytuacja epidemiologiczna zmienia się z godziny na godzinę. Dzisiaj w ratuszu..

Bez opłat za parkowanie. PiS wnioskuje do prezydenta

Poseł Joanna Borowiak wystosowała pisma do prezydenta Włocławka między innymi o..

Radni z Klubów PO i SLD apelują o wsparcie dla szpitala

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Koalicji Obywatelskiej zwrócili się z prośbą do..

Tarcza Antykryzysowa - ochrona przed skutkami epidemii

Najważniejsza jest płynność finansowa i bezpieczeństwo pracowników – temu ma..

W obawie przed koronawirusem podpisano porozumienie

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ratusz zorganizował kolejną..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..