Marszałkowski program wsparcia dla gospodarki

478 milionów złotych – taka jest wartość wsparcia dla gospodarki w ramach marszałkowskiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków. Podstawowym instrumentem wsparcia firm są pożyczki obrotowe, które umożliwią przedsiębiorstwom zachowanie płynności finansowej w obliczu widocznych już dziś i przewidywanych w przyszłości perturbacji na rynkach.


Korzystne pożyczki obrotowe ma cały czas w ofercie Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Ta marszałkowska instytucja finansowa od miesiąca w sposób systemowy elastycznie wspiera też tych swoich klientów, którzy ze względu na sytuację epidemiczną znaleźli się w trudnej sytuacji. W pakiecie pomocowym są wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłat bez dodatkowych kosztów i wydłużenie terminów spłat pożyczek. Wnioski o zastosowanie takich rozwiązań złożyło już 330 podmiotów gospodarczych.

Znaleźliśmy się, globalnie i lokalnie, w obliczu kryzysu gospodarczego, którego rozmiarów nikt nie jest w stanie dziś odpowiedzialnie przewidzieć. Ufam, że dzięki zakładanym posunięciom, do których realizacji już przystąpiliśmy, uratujemy wiele firm i miejsc pracy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki

Poza pożyczkami Urząd Marszałkowski proponuje mikrogranty, czyli dotacje inwestycyjne w wysokości 30 tys. złotych, adresowane do niewielkich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy. Mogą stanowić nawet 95 proc. wartości przedsięwzięcia. Dodatkową zachętą będzie z pewnością niezwykle łatwe aplikowanie o te pieniądze – cały wniosek mieści się na jednej stronie formatu A-4.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać, także z  e-bonów, dzięki którym mogą przekwalifikować pracowników pod obecne potrzeby rynkowe. Chodzi sfinansowanie m.in. szybkich kursów w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych i kursów pozwalających na podjęcie pracy pomocniczej w służbie zdrowia.

Wartość ogłoszonego w ubiegłym tygodniu przez marszałka Piotra Całbeckiego samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce wynosi 740 milionów złotych. Oprócz dotacji i pożyczek dla przedsiębiorstw zakłada wsparcie instytucji opiekuńczych i instytucji interwencji społecznej oraz dystrybucję środków ochrony osobistej poza placówkami medycznymi, a także znaczną pomoc dla szpitali.



Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA