Pierwsze testy w kierunku Covid-19 dla personelu DPS

fot. Andrzej Goiński

Środki ochrony osobistej dla ponad 11 tysięcy osób i dodatkowe wynagrodzenie dla blisko 5 tysięcy pracowników na pierwszej linii, a także zakup 10 tysięcy testów diagnostycznych – tak wygląda pakiet wsparcia systemu usług społecznych.


Do koordynacji zakupów i dystrybucji testów w kierunku Covid-19 marszałek województwa powołał zespół składający się ze specjalistów od zamówień publicznych, ekspertów medycznych i ekspertów w dziedzinie usług społecznych. Podczas wczorajszej wideokonferencji ustalono, że skład uzupełnią przedstawiciele wskazani przez starostów i prezydentów miast. To właśnie te samorządy, jako podmioty zarządzające domami opieki społecznej, są partnerami w projekcie. 

W pierwszym rzucie testom – jednocześnie genetycznym, potwierdzającymi obecność koronawirusa, i serologicznym na obecność przeciwciał – zostaną poddani wszyscy pracownicy domów pomocy społecznej w całym regionie. Specjaliści uważają, że takie połączenie diagnostyczne jest celowe, bo pozwala wskazać nie tylko osoby zarażone (chore na Covid-19 lub takie, które mogą wkrótce zachorować), ale także, które przeszły zakażenie bezobjawowo, a wytworzone przeciwciała czynią je odpornymi na koronawirusa.  

Pierwsze testy wśród personelu domów pomocy społecznej już są wykonywane. Zrobiono je w podległych starostwom powiatowym DPS-ach powiatów: aleksandrowskiego, brodnickiego, bydgoskiego, golubsko-dobrzyńskiego i wąbrzeskiego. Pozostałe elementy antyepidemicznego pakietu wsparcia systemu usług społecznych to: zakupy środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji, dodatkowe wynagrodzenia dla personelu na pierwszej linii oraz interwencyjne ośrodki opieki nad osobami starszymi.  

Na budżet – 41 milionów złotych – składają się pieniądze naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (35 milionów złotych), dotacja z budżetu państwa i udział finansowy wszystkich samorządów powiatowych województwa. Podczas wczorajszej telekonferencji pakiet chwalił wojewoda Bogdanowicz, podkreślając, że to bardzo potrzebne w obecnej sytuacji działania.

Wartość samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce wynosi 740 milionów złotych. Oprócz wsparcia instytucji opiekuńczych i instytucji interwencji społecznej oraz dystrybucji środków ochrony osobistej poza placówkami medycznymi zawiera wsparcie dla szpitali oraz dotacje i pożyczki dla przedsiębiorstw.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA