Podkreślić należy ogromne korzyści w sferze ekologicznej – produkcja czystej energii oraz stworzenie warunków dla transportu niskoemisyjnego. Są to działania realizujące bezpośrednio najnowsze wyzwania rozwojowe stojące przed Polską w kontekście zobowiązań wobec Unii Europejskiej w zakresie Zielonego Ładu, transformacji energetycznej oraz wdrażania rozwiązań na rzecz zeroemisyjności. Istotną wartością dodaną będzie możliwość rozwoju połączeń drogowych – czytamy w przyjętym stanowisku. W dokumencie, adresowanym m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego, podkreślono znaczenie budowy w Siarzewie oraz kaskadyzacji Wisły w jej dolnym odcinku dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w tym rejonie i kujawsko-pomorskiego rolnictwa oraz generalnie dla polskiej gospodarki, która musi się podnieść po epidemii Covid-19.
Radni przyjęli dzisiaj pakiet uchwał przewidujących przyznanie pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego. 2,6 mln złotych trafi do miast i gmin naszego województwa na rozwój infrastruktury sportowej. 2 mln zł przekażemy na budowę pięciu sal sportowych przy szkołach podstawowych w Ugoszczu, Bukowcu, Wielkich Radowiskach, Nowej Wsi i Grabkowie. Pół miliona złotych to środki na rozwój małej infrastruktury sportowej, m.in. budowę małych boisk i siłowni na świeżym powietrzu.
Dotacje dotyczą również przedsięwzięć w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa. Chodzi m.in. o uporządkowanie terenu parku w Wietrzychowicach (megalityczne grobowce sprzed 5,5 tys. lat) oraz promocję parku, a także o dofinansowanie funkcjonowania Żnińskiej Kolei Wąskotorowej, będącej jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w regionie.
Sejmik znowelizował przyjętą w kwietniu uchwałę w sprawie dotacji na prace konserwatorskie i restauratorskie oraz remonty obiektów zabytkowych. Konieczność nowelizacji była związana ze zmianą zakresu planowanych inwestycji przez beneficjentów i rezygnacjami z dotacji.