Komitet Regionów na temat ochrony wód w czasie epidemii

Marszałek Piotr Całbecki bierze udział w sesji Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Jest sprawozdawcą opinii w sprawie aktów prawa Unii Europejskiej, kluczowych dla polityki w dziedzinie ochrony wód i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. 


Opinia, której sprawozdawcą jest marszałek Całbecki odnosi się do spójności między europejską ramową dyrektywą wodną a innymi przepisami europejskimi. Wskazuje na pojawiające się wyzwania oraz proponuje rozwiązania w zakresie powszechnego dostępu do wody, ochrony i gwarancji jej jakości oraz dostępu do infrastruktury sanitarnej. W związku z pandemią Covid-19 marszałek Całbecki w dokumencie zwraca uwagę na konieczność rozszerzenia działań mających na celu wyeliminowanie zagrożeń epidemiologicznych. Zgodnie z treścią poddawanego pod głosowanie projektu opinii, dyrektywy wodne wymagają pewnej aktualizacji. Zaproponowane przez marszałka rozwiązania dotyczą przede wszystkim opracowania i wdrożenia innowacyjnych technologii, które zmniejszą poziom zanieczyszczeń wód m.in. pestycydami, antybiotykami i mikrodrobinami plastiku.

Dokument zwraca uwagę na konieczność większej spójności i koordynacji powiązanych aktów prawnych UE i proponuje, aby Komisja Europejska zbadała potencjał współpracy z międzynarodowym programem hydrologicznym UNESCO w celu wzmocnienia wiodącej roli Europy w osiąganiu zrównoważonego charakteru zasobów wody na świecie.

Projekt przygotowanej przez marszałka Całbeckiego opinii, jako jedyny z przedstawionych, został jednogłośnie przyjęty podczas czerwcowego posiedzenia komisji ENVE. Więcej tutaj. Powstał on we współpracy z ekspertem w dziedzinie wody, twórcą nowoczesnej koncepcji ekohydrologii profesorem Maciejem Zalewskim, który jest dyrektorem Międzynarodowego Centrum Ekologii Polskiej Akademii Nauk i stałym współpracownikiem UNESCO.

Komitet Regionów jest głosem regionalnych i lokalnych społeczności w Brukseli - organem doradczym UE, złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli wszystkich 27 państw członkowskich. Jego podstawową rolą jest artykułowanie zaleceń co do tego, jak Unia Europejska powinna kształtować swą politykę i prawo w kwestiach, które mają bezpośredni wpływ na regiony i miasta.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA