Śródmiejskie kamienice w obiektywie pasjonatów

rewitalizacja.wloclawek.eu

"Każda kamienica to kawał historii” – pod takim hasłem Fundacja „Vladislawia”– Operator kawiarni obywatelskiej „Śródmieście Cafe” kontynuuje cykl prezentacji dziesięciu włocławskich kamienic ze Śródmieścia za pomocą krótkich informacji, a także ciekawostek o wybranych budynkach. Działanie połączono z konkursem dla pasjonatów fotografii.


Nie lada gratką dla włocławian będzie przypomnienie, gdzie w mieście znajdował się Wiejski Dom Towarowy. Jednak zacznijmy od przywołania historii budynku. Od 1858 roku do początku XX wieku, pod tym adresem stał drewniany dom. Zapisy archiwalne notują, że w tym właśnie roku, Aroham Dantzyger, sprzedał budynek Pawłowi i Mariannie Ossowskim. W 1870 roku właścicielami nieruchomości zostali - Marianna Racinowska z Ossowskich i inni spadkobiercy. Dom, wciąż jeszcze drewniany, w 1891 roku nabył Jakub Szwarc. Cztery lata później występuje on do władz miejskich o pozwolenie na wybudowanie w tym miejscu budynku murowanego, piętrowego z przybudówkami.

Kamienica została wybudowana w pierwszych latach XX w. Kolejni właściciele po 1912 roku: Majer, Mosiek, Fogel i Leja Szwarc, dalej Ryfcia Makowicz i jej spadkobiercy. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. na parterze budynku mieścił się Wiejski Dom Towarowy (szyld na zdjęciu), do którego z korytarza, prowadziły metalowe drzwi ozdobne firmy „Lichtenstein”. We wnętrzu dwie kolumny wolnostojące podtrzymujące strop. (Opracował Sławomir Kukiełczyński na podstawie materiałów archiwalnych, udostępnionych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu - Delegatura we Włocławku).

Uczestnicy konkursu proszeni są o sfotografowanie kamienicy w taki sposób lub taką techniką, która będzie wyróżniała ją pod kątem artystycznym, nowatorskim (np. sfotografowanie przez szyby samochodu, zaparkowanego naprzeciwko lub odbicie budynku w bocznym lusterku samochodu, w odbiciu kałuży albo w półcieniu itp.). Organizatorzy liczą na pomysłowość autorów zdjęć i przesyłanie ich (3-5) pod wskazany adres: [email protected] z dopiskiem „zdjęcie na konkurs – Każda kamienica, to kawał historii”. Regulamin konkursu fotograficznego znajduje się na fejsbukowym profilu kawiarni obywatelskiej „Śródmieście Cafe” i na stronie Organizatora konkursu - www.fundacjavladislawia.pl


Źródło: UM Włocławek
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA