ZUS płaci za wiek - świadczenie honorowe dla stulatków

Na Kujawach i Pomorzu 131 stulatkom ZUS wypłaca premię za wiek, czyli świadczenie honorowe. Świadczenie wypłacane jest dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury lub renty.  Może otrzymać je również stulatek, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego.


Każdy stulatek może liczyć na specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Przyznawane jest ono wszystkim bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Jedynym warunkiem, aby je otrzymać jest ukończenie 100 lat.

Wysokość świadczenia honorowego może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Dla osób, które ukończyły sto lat po 29.02.2020r., świadczenie honorowe wynosi 4 294,67zł brutto, tyle co aktualna kwota bazowa. Kwota bazowa ustalana jest corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Raz przyznane świadczenie ZUS wypłaca co miesiąc w tej samej wysokości obok podstawowego świadczenia tj. emerytury czy renty – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać dodatkowo świadczenie honorowe. W ich przypadku Zakład sam załatwia formalności. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego. Oni by otrzymać świadczenie honorowe muszą złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.

Ponad dwóm tysiącom osób w kraju ZUS wypłaca świadczenia z okazji setnych urodzin. W województwie kujawsko-pomorskim premię za wiek otrzymuje z Zakładu 131 osób. Bydgoski oddział ZUS wypłaca 68 świadczeń dla stulatków, a toruński oddział ZUS - 63. Najstarsza mieszkanka naszego województwa, która otrzymuje z ZUS świadczenie honorowe to Bydgoszczanka, która w listopadzie skończy 109 lat. Natomiast z terenu działania Oddziału ZUS w Toruniu najstarsza mieszkanka, która otrzymuje z ZUS świadczenia z okazji setnych urodzin ma 106 lat i mieszka w powiecie rypińskim, w gminie Rogowo.

Trzeba pamiętać o tym, że oprócz ZUS dla swoich emerytów i rencistów, którzy ukończyli 100 lat, wypłaty realizują także KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA oraz MON.
1 komentarz

gość-50576

Z publikacji medycznych traktujących o fizjologi organizmu ludzkiego wynika że człowiek powinien odchodzić na emeryturę w wieku 55 lat kobiety i 60 lat mężczyźni w związku z ,,naturalnym zużyciem materiału'' . Tymczasem wiek emerytalny ustalany jest politycznie w ramach ,,wicie rozumicie'' , a nie na podstawie wiedzy medycznej . Są nawet tacy politycy , którzy uważają że Polak powinien tyrać do grobowej deski .Siebie w tych kryteriach oczywiście pomijają .

1 1
ID:83557


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA