Obowiązkowe szczepienie przeciw rotawirusom dla dzieci

Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ws. wprowadzenia jako powszechnego szczepienia przeciw rotawirusom. Szczepienie przeciw rotawirusom jest powszechne w dwunastu innych krajach europejskich.


W Polsce obowiązkowe szczepienie miałoby być obowiązkowe dla dzieci od 6. do 24. tygodnia życia. Grupa jest nieprzypadkowa – to właśnie dla nich potencjalne zakażenie jest najbardziej niebezpieczne: może doprowadzić nawet do zagrażającego życiu ciężkiego odwodnienia.

Z projektu wynika, że obowiązkowymi szczepieniami objęte mają zostać dzieci urodzone po 31 grudnia 2020r. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia już w ciągu pierwszego roku rozszerzonego Programu Szczepień Ochronnych koszty hospitalizacji zostaną zmniejszone o około 60 milionów złotych. Dodatkowo, niemal pewnym jest, że rozpowszechnienie szczepień wywoła „efekt populacyjny”, czyli zmniejszenie zachorowań także w innych grupach wiekowych. Obecnie szczepienie przeciw rotawirusom jest wyłącznie zalecane, a nie obowiązkowe.

Rotawirusy są wysoce zakaźnymi drobnoustrojami; stanowią najczęstszą przyczynę ostrego nieżytu żołądkowo – jelitowego u dzieci. Szacuje się, że prawie każde dziecko do 5. roku życia ulegnie zakażeniu rotawirusowemu przynajmniej raz. Ryzyko rośnie tym bardziej, że o kontakt z drobnoustrojem nietrudno. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową oraz przez brudne ręce i zanieczyszczone przedmioty, przy czym na tych drugich rotawirusy mogą przetrwać nawet 10 dni. Głównymi objawami zakażenia są wymioty, często gwałtowne, wodnista biegunka i gorączka sięgająca nawet 40 stopni. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci: nasilone objawy ze strony układu pokarmowego mogą doprowadzić do odwodnienia dziecka oraz, co za tym idzie, pobytu w szpitalu celem uzupełnienia dożylnie płynów. Według wstępnych szacunków PZH w Polsce w 2019r. ponad 90% zakażeń jelitowych wywołanych przez rotawirusy wymagało hospitalizacji; w sumie odnotowano aż 34019 zakażeń.

Minister Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny podkreślają istotność terminowego realizowania szczepień w trakcie obecnie trwającej pandemii COVID-19. Pamiętajmy, że wizyty szczepienne odbywają się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i zapobiegają wybuchom ognisk epidemii innych chorób.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA