Fikcyjna choroba a zwolnienie z pracy

Konfederacja Pracodawców Polskich popiera pomysł Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wprowadzenia do nowelizacji Kodeksu pracy przepisu, zgodnie z którym pracodawca nie będzie musiał informować związków zawodowych o zamiarze zwolnienia pracownika.

Zgodnie z obowiązującym prawem (art. 38 Kodeksu pracy) pracodawca jest zobowiązany poinformować związki zawodowe o zamiarze zwolnienia pracownika, będącego członkiem związku. Resort pracy chce zlikwidować ten obowiązek. Według ministerstwa ograniczy to patologiczne sytuacje w wielu firmach, gdzie po poinformowaniu związków o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę, pracownicy przedstawiają zwolnienie lekarskie, skutecznie uniemożliwiając pracodawcy wręczenie wypowiedzenia.

Zdaniem Henryka Michałowicza, eksperta KPP, wprowadzenie nowego przepisu, nie ograniczy roli związków zawodowych – jak utrzymują ich przedstawiciele. Związki nie zostaną pozbawione swoich praw. Nadal będą mogły wyrażać opinię co do sensu i konieczności zwolnienia pracownika. Zmiana ma polegać wyłącznie na tym, że będą zawiadamiane o dokonanym wręczeniu wypowiedzenia, a nie o planie zwolnienia – tłumaczy Michałowicz.

Według KPP, proponowana przez resort pracy regulacja, uniemożliwia stosowanie przez pracowników praktyk niezgodnych z prawem, nie pozbawiając jednocześnie związków zawodowych prawa do wyrażania opinii. KPP wskazuje również, że obowiązujący art. 38 Kodeksu pracy może zostać uznany za niekonstytucyjny w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 1 lipca br., Stanowi on, że niektóre przypisy ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzeniu z nimi konsultacji są sprzeczne z ustawą zasadniczą. Chodzi o niekonstytucyjne rozwiązania określające tryb wyboru i odwoływania rad pracowników w zależności od przynależności danego pracownika do reprezentatywnej organizacji związkowej.

– Obecnie związki mogą się wypowiadać na temat planowanego zwolnienia pracownika będącego członkiem związku lub tego, który nie należy do związku, ale wobec którego organizacja zgodzi się go reprezentować – uważa Henryk Michałowicz. Efektem takiego działania jest dyskryminacja pracowników nie będących związkowcami i którzy nie chcą być reprezentowani przez organizację związkową.

Zdaniem KPP, konsekwencją proponowanych zmian dla firm będą niższe koszty z tytułu wypłacanych wynagrodzeń za czas choroby. Zyska też ZUS, bo nie będzie musiał wypłacać zasiłków chorobowych.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA