Do końca 2022 roku Lubraniec będzie miał obwodnicę

Lubraniec dołączy do grona miast posiadających obwodnice, dzięki którym uciążliwy dla mieszkańców tranzyt pojazdów zostanie wyprowadzony poza centrum. W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się podpisanie umowy na realizację inwestycji.


Obwodnica wybudowana zostanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 270, po zachodniej stronie miejscowości. Początek trasy o długości około 5 kilometrów znajdzie się przed wjazdem do Lubrańca od strony Brześcia Kujawskiego. Prowadzić będzie w pobliżu miejscowości Lubraniec-Parcele i Kolonie Piaski. Nad rzeką Zgłowiączka powstanie nowy most, a w miejscowości Borek obwodnica połączy się z istniejącą trasą nr 270. Zaplanowano budowę dwóch rond - pierwsze powstanie na wjeździe na obwodnicę od strony Brześcia, drugie w miejscowości Borek, na połączeniu istniejącej drogi wojewódzkiej z trasami gminnymi w kierunku miejscowości Zgłowiączka i Marysin. Na skrzyżowaniach z drogami powiatowymi pojawią wydzielone pasy m.in. do skrętu w lewo.

Trasa otrzyma parametry techniczne drogi o nośności do 11,5 ton na oś. Jezdnia będzie miała szerokość 8 metrów (wraz z opaskami), zaplanowano także pobocza o szerokości 1,5 metra. Obwodnica objęta zostanie 7-letnią gwarancją. Inwestycja będzie realizowana w trybie „Zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawcą wyłonionym w przetargu jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego z Torunia. Koszt zadania to 48 milionów złotych, a zakończenie prac planowane jest na koniec 2022 roku.

Obwodnice to najlepszy sposób na poprawę komunikacji i bezpieczeństwa w wielu miastach naszego województwa. Będzie to już dziewiąta obwodnica, która powstanie w regionie przy udziale środków Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki.

Jesienią 2018 roku w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele samorządu województwa, powiatu włocławskiego i gminy Lubraniec podpisali  porozumienie o wspólnym finansowaniu inwestycji. Gmina Lubraniec zobowiązała się do pokrycia 60 procent kosztów związanych z koniecznością wykupienia gruntów niezbędnych do realizacji zadania i – podobnie jak powiat włocławski – nieodpłatnego przekazania gruntów inwestorowi.
3 komentarze

gość-35895

nawet Lubraniec ma już obwodnicę, każda większa miejscowość już ma. A Włocławek nie. A u nas tranzyt leci p[rzez sami środek miasta wesoło rozjeżdżając nasze drogi (wybudowane i wyremontowane z tak ogromnym trudem, za tak ogromne pieniądze). U nas się nie myśli o takich ważnych sprawach, o tak ważnych i newralgicznych inwestycjach. U nas się planuje podziemne przejścia dla pieszych. parklety i inne tego typu bzdury.

0 0
ID:83687

gość-94647

@~gość-35895: Lubraniec ma obwodnicę na papierze. Od kilkunastu lat. I na pewno do końca 2022 r. to się nie zmieni. Takie bajki to można wciskać dzieciom.

0 0
ID:83688

LALA 20


Hallo Lubraniec !!!!!!! , - tu Houston - Ziemia .

0 0
ID:83702


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..