Pakiet antycovidowy: zakupy, inwestycje i ważne decyzje

Na wart 130 milionów złotych medyczny segment pakietu antykryzysowego składają się zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali, inwestycje modernizacyjne w placówkach, a także zakupy testów przesiewowych dla białego personelu.


Segment medyczny marszałkowskiego pakietu antykryzysowego to m.in. środki na zakupy sprzętu dla wszystkich szpitali w regionie oraz ambulansów. Pięć nowych karetek jeździ już w barwach szpitali w Grudziądzu, Żninie, Mogilnie i Brodnicy, kolejne sześć trafi wkrótce do szpitali powiatowych w Radziejowie, Świeciu, Wąbrzeźnie i Nakle nad Notecią oraz do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. W przyspieszonym trybie zostanie oddany do użytku nowy oddział zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Tak jak się spodziewaliśmy, jesień i zniesienie części obostrzeń spowodowały wzrost liczby zakażeń i zachorowań na Covid-19. Z satysfakcją przyjmujemy powrót do zasady szpitali jednoimiennych w rządowej strategii walki z epidemią, ale wiemy, że to nie jest remedium na wszystkie problemy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki

Do grudziądzkiego Regionalnego Szpitala Specjalistycznego - który poprzednio funkcjonował jako jednoimienny szpital zakaźny dla chorych z Covid-19, a obecnie pełni rolę głównego wojewódzkiego szpitala covidowego (koordynującego) – trafiły już m.in. dwie potrzebne placówce karetki transportowe, 13 respiratorów i 12 kardiomonitorów. Lecznica przeprowadziła remont adaptacyjny pomieszczeń na potrzeby izolatorium i zakupiła, a obecnie prowadzi finansowaną ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego modernizację oddziału intensywnej terapii i centralnej sterylizatorni. Wartość ostatnich projektów przekracza 25 milionów złotych.

W Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy powstała nowa pracownia tomografii komputerowej wyposażona w sześćdziesięcioczterorzędowy tomograf komputerowy, z systemem archiwizacji i dystrybucji obrazów. Jest to aparat kontenerowy, czyli zainstalowany na stałe w specjalnie dla niego stworzonym przez producenta kontenerze medycznym. Takie rozwiązanie zyskuje w trakcie epidemii coraz częstsze zastosowanie, bo pozwala umieścić narzędzie do szybkiej diagnostyki poza budynkiem szpitalnym i praktycznie nie wymaga prac instalacyjnych. Wartość inwestycji to 3 300 tysięcy złotych.

Częścią pakietu są też projekty modernizacyjne i remontowo-adaptacyjne. Centrum Pulmonologii zainstalowało na oddziale intensywnej terapii nowoczesny system wentylacyjny, żnińskie Centrum Zdrowia zmodernizowało sieciowe instalacje tlenową, powietrzną i próżniową, zaś szpital powiatowy w Mogilnie prowadzi połączony z przebudową remont oddziału chorób wewnętrznych.

W związku z sytuacją epidemiologiczną marszałek Piotr Całbecki zdecydował o przyspieszonym oddaniu do użytku nowego szpitala zakaźnego w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach. Dobrze wyposażona jednostka na 36 łóżek, z przestrzeniami zaplanowanymi tak, by zachować wszelkie reżimy sanitarne, będzie też dysponować 10 dedykowanymi pacjentom z Covid-19 łóżkami intensywnej terapii, zostanie uruchomiony w ciągu 2 tygodni.

Wart 910 milionów złotych nasz pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA