Nasza służba zdrowia radzi sobie w warunkach epidemii

fot. Filip Kowalkowski

Segment medyczny marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarce, to realne wsparcie dla instytucji służby zdrowia, które od wielu miesięcy muszą radzić sobie ze skalą wyzwań, z jaką nigdy wcześniej nie miały do czynienia.


Wart 130 milionów złotych segment medyczny naszego pakietu antykryzysowego oznacza wsparcie dla wszystkich publicznych szpitali naszego regionu - wojewódzkich, miejskich i powiatowych oraz uniwersyteckich lecznic klinicznych. Obejmuje zakrojone na szeroką skalę zakupy aparatury leczniczej i diagnostycznej, środków ochrony osobistej, urządzeń i środków dezynfekcyjnych oraz potrzebnych służbie zdrowia w obecnej sytuacji rozwiązań teleinformatycznych, a także niezbędne działania inwestycyjne.

Z możliwości inwestycyjnych stworzonych w ramach pakietu antykryzysowego skorzystał m.in. szpital powiatowy w Mogilnie, który przeprowadził gruntowny remont pomieszczeń oddziału wewnętrznego i zakupił urządzenie do bezpiecznej dekontaminacji pomieszczeń, a wcześniej specjalistyczny ambulans wyposażony w aparaturę intensywnej terapii oraz respirator transportowy. W Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy powstała nowa pracownia tomografii komputerowej wyposażona w sześćdziesięcioczterorzędowy tomograf komputerowy, z systemem archiwizacji i dystrybucji obrazów. Jest to aparat kontenerowy, czyli zainstalowany na stałe w specjalnie dla niego stworzonym przez producenta kontenerze medycznym. W Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu, który jest na czas epidemii covidowym szpitalem koordynującym, powstały nowy oddział intensywnej terapii i centralna sterylizatornia.

W związku z sytuacją epidemiologiczną marszałek Piotr Całbecki zdecydował o przyspieszonym oddaniu do użytku szpitala zakaźnego w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach. Jednostka na 39 łóżek jest obecnie w trakcie organizacji. Jej parter jest obecnie wykorzystywany jako punkt szczepień przeciw Covid-19.

Inicjatywą gospodarza województwa było też zorganizowanie dwóch ośrodków wsparcia wytchnieniowego dla medyków z pierwszej linii walki z epidemią. W ośrodkach edukacji ekologicznej w Przysieku w Górznie lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni mają do dyspozycji 126 miejsc w jednoosobowych pokojach z łazienkami. Zapewniamy tu także wsparcie psychologiczne i wyżywienie oraz książki i audiobooki udostępnione przez Książnicę Kopernikańską. Z tej oferty skorzystało już 1,5 tysiąca osób, którym udzielono łącznie 3 600 noclegów.

Dla działających w systemie publicznej służby zdrowia przychodni i szpitali samorząd województwa zakupił kombinezony, maski (w tym certyfikowane maski przeciwdrobnoustrojowe), fartuchy i rękawice ochronne. Dostępne są od ręki, bezpłatnie; zgłoszenia za pomocą formularza należy wysłać na adres [email protected] Zamówienia można odbierać z magazynu Centrum Konferencyjnego Daglezja w Przysieku, ale w razie potrzeby dostawę zapewnia Urząd Marszałkowski. Zapraszamy do składania zamówień.  

Województwo kujawsko-pomorskie posiada obecnie 1 939 łóżek dla chorych na Covid-19 (w placówkach podległych samorządowi województwa 418, w szpitalu w Grudziądzu 535), w tym 172 respiratorowych.
2 komentarze

gość-53778

Służba zdrowia sobie nie radzi, 2020 to była zapaść która kosztowała tysiące zgonów osób bez dostępu do lekarzy. Covidowe obostrzenia zabiły 10x tyle osób co sam wirus...

4 0
ID:84022

gość-49063

Jako wieloletni pracownik za michę ryżu służby zdrowia mogę stwierdzić że we Włocławku sobie nie radzi -przychodnie pozamykane a ci co maja ratować pacjentów ,,radzą im przez telefon'' sami chroniąc swoje tyłki . Szpital leży na łopatach .Ludzie płacą składki na NFZ a za wizyty u specjalistów i tak muszą płacić prywatnie . Tak jest od czasów PRL-u .

3 0
ID:84026


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..