Nasi przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie z podatku

Na terenie województwa kujawsko - pomorskiego działa Polska Strefa Inwestycji, którą zarządza Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych lub fizycznych.


Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest jednym z podmiotów Polskiej Strefy Inwestycji, mającej systemowo wspierać przedsiębiorców. Zwolnienie z podatków udzielane jest firmom z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług. 

Pomoc publiczna w postaci zwolnienia z podatku dochodowego przyznawana jest z tytułu wydatków kwalifikowanych na nową inwestycję, badania i rozwój lub 2-letnich kosztów pracy pracowników zatrudnionych w ramach nowej inwestycji - wyjaśnia Joanna Gasek Zastępca Dyrektora Działu Inwestycji Strefowych - Dzięki wsparciu przedsiębiorcy mogą odzyskać koszty inwestycji poprzez niepłacenie podatku dochodowego w maksymalnej wysokości 35% dla dużych przedsiębiorców, 45% dla średnich oraz 55% dla mikro i małych. Co w praktyce oznacza, że inwestycja o wartości 10 mln zł, przy wsparciu w wysokości 45% pozwala przedsiębiorstwu odzyskać z podatku dochodowego 4,5 mln zł.

O ulgę podatkową można ubiegać się na terenie całego województwa, niezależnie od wielkości firmy. Warunki wsparcia dostosowane są do możliwości zarówno małych rodzinnych firm, jak i dużych korporacji. – Podstawą udzielenia pomocy publicznej przedsiębiorcy jest wydana decyzja o wsparciu. Uzyskanie decyzji zależy od spełnienia kryteriów ilościowych, czyli minimalnych nakładów inwestycyjnych, uzależnionych od rozmiaru przedsiębiorstwa oraz stopy bezrobocia w danym powiecie. Przedsiębiorca musi spełnić także kryteria jakościowe, między innymi związane z innowacyjnością, zatrudnieniem, współpracą ze szkołami branżowymi, czy przynależnością do Krajowego Klastra Kluczowego. Co ważne, ulgi przyznawane są jedynie na nowe inwestycje tj. budowę nowego zakładu, rozbudowę istniejącego zakładu, wprowadzenie nowych produktów lub zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego zakładu.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oprócz korzyści wynikających z ulgi podatkowej oferuje także wsparcie inwestycyjne począwszy od znalezienia odpowiedniej działki, aż po rozbudowaną opiekę poinwestycyjną.

Zależy nam, aby firmy strefowe współpracowały ze sobą. Tworzymy wiele możliwości do networkingu oraz kooperacji między inwestorami. Ponadto organizujemy szkolenia i webinary, aby nasi inwestorzy mieli jak najlepsze warunki do rozwoju swoich przedsiębiorstw. Dbamy także o to, aby firmy miały odpowiednio wykwalifikowaną kadrę, dlatego bardzo ważne są dla nas działania dotyczące szkolnictwa branżowego. Wspieramy szkoły, zachęcamy do tworzenia klas patronackich, a przede wszystkim koordynujemy współpracę  pomiędzy nauką a biznesem  – podkreśla Gasek.

Obecność Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w województwie kujawsko-pomorskim to nie tylko korzyści dla firm ale także całego regionu. Spółka zainicjowała między innymi projekt pn. „Centralny Park Inwestycyjny Dźwierzno”, którego realizacja pozwoli na pozyskanie 460 ha terenu inwestycyjnego w gminie Chełmża. – Naszym celem jest tworzenie najlepszych warunków do inwestowania w województwie. Angażujemy się w projekty, mające na celu poprawę infrastruktury, czego doskonałym przykładem jest ulica Polskiej Strefy Inwestycji w Grudziądzu. Wybudowana przez PSSE i Miasto Grudziądz. Droga przyczyniła się do zwiększenia atrakcyjności tamtejszych terenów i pozyskania inwestora, który stworzy nowe miejsca pracy.

Nowi inwestorzy to nowe miejsca pracy w regionie, jednak Strefa włącza się w projekty nie tylko biznesowe. - Ważną częścią naszej działalności jest także poprawa życia mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Wspieramy liczne akcje charytatywne, finansujemy edukację dzieci i młodzieży, a w obecnym, trudnym czasie włączymy się w walkę z covid-19, wspierając placówki medyczne.
1 komentarz

gość-97889

Pod warunkiem że nie zatrudniają na czarno .

1 1
ID:84076


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA