Spotkanie dotyczące funduszy unijnych na lata 2021-2027

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył wczoraj w spotkaniu konsultacyjnym z przedstawicielami rządu w sprawie funduszy europejskich dla Polski na lata 2021-2027. Konsultacje Umowy Partnerstwa dotyczyły inwestowania środków w ramach polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.


Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument określający to, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na najbliższą siedmiolatkę. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Projekt Umowy Partnerstwa przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i to ono prowadzi od 19 stycznia konsultacje w regionach. Wczorajsze spotkanie (online), dedykowane naszemu regionowi, zamyka cykl konsultacji wojewódzkich.

My tym spotkaniem otwieramy cykl negocjacji, których finałem będzie podpisanie umowy z Komisją Europejską w sprawie naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. To niezwykle ważny etap, bo teraz wszystko się będzie decydować – na co w ramach naszego RPO będziemy mogli wydać pieniądze - choć oczywiście podstawowe cele i zasadnicze ramy polityki spójności zostały określone przez Radę Europejską. Ponieważ priorytetem jest ochrona środowiska, przygotowaliśmy cały pakiet projektów w tym obszarze. Duża część środków zostanie przeznaczona na rozwój innowacyjnej gospodarki i projekty w obszarze polityki społecznej. Alokacja przeznaczona na nasz RPO (i rządowa metoda jej wyliczenia) jest dla nas satysfakcjonująca. Natomiast pozostaje jeszcze kwestia dwudziestopięcioprocentowej rezerwy programowej.  Tu będziemy apelować o sprawiedliwy podział, uwzględniający konieczność wyrównywania szans rozwojowych dla takich regionów jak nasz – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

W spotkaniu konsultacyjnym, w którym uczestniczyli również przedstawiciele samorządów lokalnych, przedsiębiorcy i partnerzy społeczni naszego regionu, stronę rządową reprezentowali minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński oraz wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Kujawsko-Pomorskie będzie mieć do dyspozycji na nową siedmiolatkę 1,5 miliarda euro, zgodnie z algorytmem opartym m.in. o liczbę ludności i PKB per capita. Ale pula ta będzie ostatecznie większa, bo do podziału na wszystkie województwa jest jeszcze 7,1 miliarda euro w ramach kontraktów programowych (negocjacje w tej sprawie rozpoczną się w najbliższym czasie). Skorzystamy też z pieniędzy z Funduszu Odbudowy i programów krajowych. Nasze województwo przygotowało ponad sto uwag do projektu Umowy Partnerstwa. Większość zostanie złożona online, mamy na to czas do 22 lutego.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA