Trwają obrady Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu

fot. Mikołaj Kuras

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zajmie się projektem Umowy Partnerstwa dla realizacji w naszym kraju unijnej polityki spójności 2021-2027. Spodziewana jest również rządowa informacja na temat Krajowego Planu Odbudowy i przygotowań do wdrażania programów unijnych nowej perspektywy oraz na temat realizacji Narodowego Programu Szczepień.


Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument określający to, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na najbliższą siedmiolatkę. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Projekt Umowy Partnerstwa przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które w styczniu i lutym prowadziło też w tej sprawie konsultacje w regionach. Strona samorządowa ma uwagi do projektu, jej wątpliwości dotyczą m.in. podziału 25-procentowej rezerwy programowej.

Apelowaliśmy i nadal apelujemy o sprawiedliwy podział [środków rezerwy], uwzględniający konieczność wyrównywania szans rozwojowych dla regionów takich jak nasz. Chodzi o to, żebyśmy nie budowali kraju różnych prędkości rozwojowych – stwierdził Piotr Całbecki, marszałek naszego województwa, który jest też współprzewodniczącym KWRiST, w wywiadzie udzielonym kilka dni temu dziennikowi „Rzeczpospolita”.

Krajowy Plan Odbudowy jest dokumentem niezbędnym do sięgnięcia po przypadające na Polskę środki europejskiego Funduszu Odbudowy (57 mld euro w postaci dotacji i pożyczek w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności). Będzie zawierał informacje o reformach i inwestycjach służących odbudowie gospodarki po kryzysie związanym z pandemią i czyniących polską gospodarkę bardziej odporną na ewentualne przyszłe kryzysy i nieprzewidziane okoliczności. Priorytetami są ochrona środowiska (w tym zielona energetyka), cyfryzacja, ochrona zdrowia i innowacyjna gospodarka. W najbliższy piątek rozpoczynają się konsultacje nieupublicznionego jeszcze projektu KPO przygotowywanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Punkt dotyczący KPO trafił do agendy dzisiejszego posiedzenia na wniosek strony samorządowej, która oczekuje informacji w tej kwestii od ministerstwa.  

W porządku obrad także m.in. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 2021-2025 (przewidujący dotacje dla bibliotek na budowę katalogów online) i rządowy program budowy i modernizacji przystanków kolejowych.  
1 komentarz

gość-47388

,,Co by tu jeszcze spiepszyć , panowie , co by tu jeszcze ...'' jak śpiewał Wojciech Młynarski .

0 0
ID:84136


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA