Sejmik województwa zaakceptował zmiany w budżecie

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Na wczorajszym posiedzeniu sejmik zaakceptował zmiany w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej, otwierające m.in. drogę do ogłoszenia przetargu na wieloletnią obsługę regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich.


Marszałek Piotr Całbecki, który odbył w ramach negocjacji naszego programu operacyjnego 2021-2027 pierwsze spotkanie z wiceministrem funduszy i polityki regionalnej  Waldemarem Budą, podzielił się z radnymi obawami dotyczącymi możliwego wyliczenia nam przez rząd niższej niż oczekiwana ostatecznej kwoty alokacji. Jak wiadomo, kwota podstawowa, liczona według algorytmu opartego m.in. o liczbę ludności, PKB i poziom bezrobocia, to 1 476 milionów euro. Spodziewaliśmy się, że podziałem tak zwanej rezerwy programowej (chodzi o 25 procent wszystkich środków, które rząd przeznacza na programy regionalne) będzie rządził ten sam algorytm. Okazuje się jednak, że nie jest to jeszcze postanowione. Może się bowiem okazać, że rząd zdecyduje się wesprzeć z tej puli przede wszystkim silniejsze województwa. Suma, o którą walczymy finalnie w tych negocjacjach, to co najmniej 2 miliardy euro.

Decyzją sejmiku powołane zostaną do życia Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa i Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne. Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa będzie nową wojewódzką instytucją kultury, której misją będzie ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego, m.in. poprzez przywrócenie dawnego blasku zespołowi pałacowo-parkowemu w Nawrze w powiecie toruńskim. Pałac, będący dawną siedzibą ziemiańskich rodów Sczanieckich i Kruszyńskich, zajmuje szczególne miejsce w historii naszego regionu. Planujemy stworzyć w nim m.in.  muzeum historii ziemiaństwa polskiego. Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne to przyszły ośrodek badawczo-wdrożeniowy, w założeniu funkcjonujący w ścisłej relacji z uczelniami akademickimi regionu, zajmujący się komercjalizacją wyników badań naukowych. Rolą tej spółki celowej samorządu województwa będzie wspieranie rozwoju nauki i ułatwianie współpracy świata nauki i gospodarki, a także pomoc przedsiębiorcom we wdrażaniu innowacji.

Radni zdecydowali o dotacjach budżetowych na dofinansowanie XX edycji teatralnego Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy oraz na utrzymanie Żnińskiej Kolei Wąskotorowej; przyjęli też nowy wojewódzki Program Opieki nad Zabytkami 2021–2024.

Sejmik zapoznał  się z informacją o działalności Państwowej Inspekcji Pracy oraz o sytuacji na rynku pracy w naszym regionie. Jest oczywiste, że pandemia wywołana wirusem SARS-CoV-2 bardzo silnie negatywnie wpływa na aktywność gospodarczą, zwłaszcza w sektorze usługowym, co wpływa m.in. na zatrudnienie i sytuację zatrudnionych. Gość sesji, dyrektor działającej w strukturze państwowego Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych stacji doświadczalnej w Chrząstowie w powiecie nakielskim, przedstawiła praktyczne aspekty funkcjonowania doświadczalnictwa odmianowego w naszym województwie. Radni wysłuchali też sprawozdania z ubiegłorocznych działań na rzecz osób niepełnosprawnych w ramach programu Równe Szanse.
1 komentarz

gość-86837

A co pan miarszałłek powie o bublu z namaszczenia partyjnego - moście uniwersyteckim zamkniętym ze względu na zagrożenie katastrofą budowlaną ?

0 0
ID:84243


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA