Mamy coraz więcej żołnierzy w strukturach terytorialsów

W najbliższy piątek na terenie 81 batalionu lekkiej piechoty w Toruniu odbędzie się kolejne w tym roku wcielenie do 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tego dnia rozpocznie się 16-dniowe szkolenie podstawowe.


W tym samym czasie przyjęci w struktury zostaną ochotnicy do służby w WOT, którzy służyli już w innych rodzajach Sił Zbrojnych. Po umundurowaniu, instruktażach oraz przejściu punktów ewidencyjnych, stawią się 23 maja na właściwe szkolenie wyrównawcze (trwające 8 dni). Ukończą je dokładnie w dniu uroczystej przysięgi wojskowej młodszych służbą kolegów ze szkolenia podstawowego, która została zaplanowana na 29 maja. Struktury Brygady powiększą się o kolejnych 113 żołnierzy, z czego 34 to kobiety. Najważniejsza chwila w życiu żołnierza, kiedy młody rekrut wypowiada słowa roty przysięgi wojskowej, została zaplanowana w koszarach 81 blp w Toruniu przy ul. Piastowskiej 2-8.

Utworzony w ostatnim czasie 83 batalion lekkiej piechoty w Grudziądzu, przeprowadzi swoje pierwsze szkolenie podstawowe 11 czerwca 2021r. W tym samym terminie odbędą się kolejne szkolenia podstawowe i wyrównawcze w oparciu o batalion toruński. Dzięki rozrastaniu się stanu osobowego brygady, rośnie również potencjał szkoleniowy. Odzwierciedleniem tego jest 9 wcieleń na szkolenia podstawowe oraz 6 na szkolenia wyrównawcze zaplanowane do końca 2021 r. Szkolenia zostaną przeprowadzone w trzech batalionach lekkiej piechoty wchodzących w struktury 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Co ważne Wojska Obrony Terytorialnej wyciągają rękę do uczniów, nauczycieli a także innych ochotników, którzy wolnym czasem na 16-dniowe szkolenie podstawowe dysponują tylko w okresie wakacyjnym. Specjalnie z myślą o nich kolejny rok z rzędu realizowany jest projekt „Wakacje z WOT”, czyli szkolenie w czasie letniej przerwy od nauki i pracy. W 8.K-PBOT szkolenia w ramach wspomnianej akcji zostały zaplanowane na termin 13-28 sierpnia 2021 r. w oparciu o bataliony w Inowrocławiu i Grudziądzu. Uroczysta przysięga wojskowa wieńcząca tegoroczny projekt „Wakacje z WOT” odbędzie się 28 sierpnia w Grudziądzu, podczas święta 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po ukompletowaniu trzeciego już batalionu 8.K-PBOT, będzie w niej służyć ponad 2400 żołnierzy. Tylko około 10% z nich to żołnierze zawodowi. Pozostali to żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej, z myślą o których zostały utworzone Wojska Obrony Terytorialnej. Dzięki piątemu rodzajowi Sił Zbrojnych, ochotnicy mogą łączyć marzenia o służbie wojskowej z pracą w środowisku cywilnym. Brygada została utworzona zaledwie 15 stycznia 2018 r.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA