Już ponad milion Polaków z Unijnym Certyfikatem COVID

W całej Unii Europejskiej od dziś uznawane są Unijne Certyfikaty COVID (UCC). Jak zdobyć swój certyfikat? Znajdziecie go między innymi w aplikacji mObywatel. Do tej pory z apki certyfikaty pobrało ponad milion osób.


Unijny Certyfikat COVID umożliwia swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej. Poza naszą aplikacją mObywatel można go pobrać też z aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP oraz z Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli nie masz jeszcze tej aplikacji – pobierz ją już dziś ze sklepów Google Play lub AppStore. Ci, którzy mają mObywatela – a jest ich już ponad 3,6 miliona – wystarczy, że ją zaktualizują do najnowszej wersji:

Certyfikat mogą pobrać osoby:
- w pełni zaszczepione – które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki
- które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin)
- które wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

Od 21 czerwca, czyli dnia, w którym w naszej aplikacji pojawił się Unijny Certyfikat COVID – pobrało go z niej ponad milion osób, dokładnie 1 164 123 – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - UCC w mObywatelu to przede wszystkim wygoda. Dostępny w naszej aplikacji certyfikat działa także w trybie offline. A to oznacza, że jeśli dodamy go do aplikacji, np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby go pokazać za granicą nie będziemy musieli mieć dostępu do sieci.


To niejedyne zalety UCC w mObywatelu. Oto kolejne:
- zawiera zdjęcie z dowodu osobistego - zdjęcie ułatwia szybką kontrolę, wyraźnie wskazuje, kto jest właścicielem certyfikatu.
- ma duży, wyraźny kod QR - to minimalizuje błędy podczas skanowania kodu.
- szczegółowe dane zostały ukryte przed wzrokiem osób postronnych - aby wyświetlić szczegóły certyfikatu należy rozwinąć sekcję „Dodatkowe dane”. Dane, które zawierają więcej informacji zostały ukryte przed wzrokiem osoby kontrolującej (w krajach UE certyfikat może być wykorzystywany nie tylko podczas odprawy granicznej).
- pozwala na szybkie okazanie dokumentów - jeśli podczas kontroli wymagane jest okazanie dodatkowego dokumentu, można to zrobić z poziomu aplikacji. W dolnym menu UCC wystarczy wybrać „mObywatel”.
- prezentuje trzy statusy: osoby zaszczepionej; osoby, która powróciła do zdrowia (ozdrowieńca); osoby z negatywnym testem w kierunku COVID-19. W każdym kraju UE mogą obowiązywać inne zasady związane z danym statusem.
- pozwala na międzynarodową weryfikację - certyfikat UCC z mObywatela może być zweryfikowany podczas odprawy aplikacją, którą dysponują służby graniczne danego kraju.
- nie wymaga tłumaczenia - Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.
- jest bezpłatny i dobrowolny - aplikacja mObywatel, zawarty w niej certyfikat i pozostałe dostępne w apce dokumenty wydawane są bezpłatnie. Nie ma obowiązku posiadania Unijnego Certyfikatu COVID. Certyfikat można w każdej chwili pobrać lub usunąć.

Aplikacja mObywatel, podobnie jak Unijny Certyfikat COVID, jest dobrowolna i bezpłatna. Przygotowuje ją zespół NASK - Państwowy Instytut Badawczy. Poza Unijnym Certyfikatem COVID można w niej znaleźć m.in. mPrawo Jazdy, dane z dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego, swoje e-recepty i wiele innych przydatnych dokumentów.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA