Nasze muzea zapraszają na zwiedzanie pod chmurką

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Spacer przez wieś ulokowaną w środku miasta, odkrywanie życia osiemnastowiecznych rybaków, wizyta w dworze młodzieńczej miłości Fryderyka Chopina - to możliwe w skansenach i muzeach na wolnym powietrzu.


Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego pełni rolę organizatora dla trzech muzeów na terenie województwa.  Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferrowej od ponad 60 lat dokumentuje i utrwala historię kultury ludowej Kujaw i Pomorza prowadzi trzy skanseny: Park Etnograficzny położony w centrum Torunia, Park Etnograficzny w Kaszczorku oraz Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. Kolejny kompleks działający pod  zarządem województwa to Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie. Instytucją samorządową jest również ponad stuletnie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które prowadzi skansen w Kłóbce.

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce
Jest częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W skansenie malowniczo położonym nad rzeczką Lubieńką usytuowano kilkanaście obiektów z XVIII, XIX i początku XX wieku, w większości przeniesionych z różnych wsi Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. To chaty podcieniowe, zrębowe, kuźnia raz charakterystyczny dla pejzażu Kujaw wiatrak słupowy. Atrakcją skansenu są festyny folklorystyczne z cyklu „Z życia dawnej wsi”, podczas których w warsztatach skansenu pracują rzemieślnicy, odbywają się występy ludowych muzyków i zespołów oraz kiermasze i degustacje lokalnych produktów.

W sąsiedztwie skansenu wiejskiego można podziwiać starannie odnowione wnętrza odbudowanego dworu Orpiszewskich.  Zabytek związany jest z postacią Marii Orpiszewskiej z domu Wodzińskiej, XIX-wiecznej utalentowanej malarki, narzeczonej Chopina i muzy Słowackiego, która mieszkała tu w ostatnich latach życia. Poza odbudowa dworu przeprowadzono także renowację otaczającego go parku.Na liczącym ponad 13 hektarów terenie skansenu znajduje się także drewniany osiemnastowieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna (powiat lipnowski). Zabytek odtworzono  w jego pierwotnym, barokowym kształcie. 

Skansen archeologiczny w Biskupinie
To jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie (zlokalizowany na obszarze prawie 40 hektarów), na jego terenie znaleźć można bogate ślady osadnictwa od epoki kamienia aż do wczesnego średniowiecza, w tym pozostałości wyjątkowo dobrze zachowane osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza zwanej „Polskimi Pompejami”. W jego obrębie mieszczą się rekonstrukcje obiektów z czterech epok dziejowych, pawilon wystawowy, zagroda ze zwierzętami i poletka z uprawami. Największym wydarzeniem organizowanym przez muzeum jest Festyn Archeologiczny, organizowany przez muzeum od 1995 roku. Corocznie, przez dziewięć wrześniowych dni dla kilkudziesięciu tysięcy gości rezerwat tętni życiem: kilkaset osób prowadzi rozmaite pokazy, rekonstrukcje wypełniają mieszkańcy, a dodatkową atrakcją są walki wojowników oraz inscenizacje, prelekcje i wykłady.

Park Etnograficzny w Toruniu
Położony przy toruńskim Muzeum Etnograficznym to kawałek wsi w centrum miasta. W otoczeniu zieleni zwiedzimy i poznamy kompletnie urządzone zagrody: kujawską, z Borów Tucholskich, kaszubską, wiatrak koźlak, młyn wodny, kuźnię, remizę oraz obiekty małej architektury: przybudówki, piwnice-ziemianki, studnie, gołębnik, przydomowe ogródki kwiatowe i warzywne, a także krzyż, kapliczki przydrożne oraz przydomowe. We wnętrzach budynków eksponowane są przedmioty codziennego użytku, odzież, narzędzia pracy pszczelarza, rybaka i wiele innych. W skansenie organizowane są pokazy, zajęcia dla dzieci i grup zorganizowanych i wiele innych aktywności.

Park Etnograficzny w Biskupinie Kaszczorku
W skansenie położony nad Drwęcą (w pobliżu ujścia do Wisły) znajdują się budynki oraz narzędzia związane z pracą flisaków, rybaków i szkutników. Można tam zobaczyć autentyczną zagrodę rybacko-rolniczą z końca XVIII wieku, wiatę rybacką, barki mieszkalne, budki rybackie, prom przewozowy z przeprawy na rzece Nogat i inne eksponaty związane ze wspomnianymi zawodami.

Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce
To pierwszy w Polsce skansen poświęcony osadnictwu olenderskiemu i najnowszy oddział Muzeum Etnograficznego w Toruniu, otwarty w 2018 roku. Położony przy ulicy Menonitów 14 park jest rekonstrukcją wsi określanej przez etnografów jako mała rzędówka bagienna. Składa się z trzech siedlisk złożonych z sześciu zabytkowych budynków starannie przeniesionych z różnych miejsc z Doliny Dolnej Wisły. Pierwszym z odtworzonych obiektów była drewniano-murowana chata z Gutowa w gminie Zławieś Wielka, kolejnym będąca wysokiej klasy zabytkiem zagroda olendrów z Niedźwiedzia w powiecie świeckim. Imponująco prezentuje się zagroda z Kaniczek w Pomorskiem (rok budowy 1757), z charakterystycznymi podcieniami, piękną proporcją spadzistego dachu i malowanymi okiennicami. Jako jedne z ostatnich zmontowano spichlerz z Wielkiego Zajączkowa (powiat świecki) i stodołę z Wielkiego Wełcza (powiat grudziądzki). Z dbałością o szczegóły odtworzono wnętrza. Są tu też pola i sady, a w sąsiedztwie uporządkowany cmentarz, który był wykorzystywany jeszcze w 1945 roku.
1 komentarz

gość-65756

A ,,skansen włocławska starówka'' nie jest do zwiedzania ?

0 0
ID:84454


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA