Dwustu nowych rekrutów w strukturach terytorialsów

Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej wcieliła blisko 200 ochotników, którzy przejdą szkolenie, zorganizowane w ramach akcji „Wakacje z WOT”. Młodzi rekruci zmierzą się z intensywnym szkoleniem w warunkach poligonowych.


Jest to projekt realizowany w całym kraju, który umożliwia służbę uczniom, studentom, nauczycielom i wszystkim innym osobom będącym w stanie wygospodarować 16 dni potrzebnych na zaliczenie szkolenia podstawowego tylko w okresie wakacyjnym. Prawie połowa z tych osób służyła wcześniej w innych formacjach i ma złożoną przysięgę wojskową. Dla nich przygotowano osobne szkolenie wyrównawcze, które potrwa 8 dni.

Młodzi rekruci zmierzą się z intensywnym szkoleniem w warunkach poligonowych pod okiem doświadczonych instruktorów z 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu i 83 blp w Grudziądzu. Będą zdobywać podstawowe umiejętności z zakresu m.in. taktyki, szkolenia strzeleckiego, musztry, regulaminów, czy udzielania pierwszej pomocy. Ich wiedza i umiejętności praktyczne z tych zagadnień zostaną sprawdzone podczas pierwszego poważnego egzaminu na ich żołnierskiej drodze, którym będzie całodniowa pętla taktyczna. Jeżeli ukończą ten etap z pozytywnym wynikiem, zwieńczeniem ich wysiłków będzie wypowiedzenie słów roty przysięgi wojskowej podczas trzeciego święta 8 K-PBOT, które odbędzie się 28 sierpnia na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu.

Nowi Terytorialsi ich pierwsze Święto Wojska Polskiego jako żołnierze spędzą na poligonie. Ich starsi służbą koledzy będą uczestniczyć w piknikach wojskowych w Rypinie (14.08) i Tucholi (15.08). Tak liczne stawiennictwo nowych ochotników do służby jest również efektem wytężonej pracy rekruterów WOT, którzy służą w naszym województwie. Jeżeli zastanawiasz się, czy służba w Siłach Zbrojnych RP jest dla Ciebie, wejdź na stronę rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i wpisz nazwę swojego powiatu. Otrzymasz kontakt do osoby, która odpowie na pytania dotyczące służby i pomoże dopełnić wszystkich formalności, aby wstąpić w nasze szeregi. Jesteście gOTowi?

W piątym rodzaju Sił Zbrojnych RP służy blisko 30 tys. żołnierzy. Po piątkowym wcieleniu utworzona 15 stycznia 2018 r. 8. K-PBOT liczy już ponad 1800 żołnierzy, którzy na co dzień służą w Toruniu, Inowrocławiu, Grudziądzu i Bydgoszczy. Ich Stały Rejon Odpowiedzialności obejmuje całe województwo kujawsko-pomorskie. Terytorialność spełnia tu kluczową rolę. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. To przynależność do regionu i zamieszkującej ją społeczności, z którego wywodzą się żołnierze. Teren, który żołnierz zna „jak własną kieszeń”. Terytorialność dla WOT oznacza gotowość do obrony i wspierania lokalnych społeczności. W ten sposób piąty rodzaj Sił Zbrojnych wnosi wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości naszego kraju. Stąd określenie Terytorialsi, które przyjęło się do określania żołnierzy WOT. Motto „zawsze gotowi, zawsze blisko” dopełnia charakteru terytorialnej służby w najbliższej okolicy, z której pochodzą żołnierze.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA