Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027

Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 – tak nazywa się nasz nowy program regionalny, będący podstawą inwestowania w naszym województwie unijnych środków nowej perspektywy. Budżet programu to 1 753 miliony euro.


Dziś w Toruniu - z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego, przedstawicieli Komisji Europejskiej i rządu, samorządowców z całego regionu oraz pozostałych interesariuszy - odbyła się konferencja otwierająca konsultacje społeczne dokumentu.

Przedmiotem konsultacji jest przyjęta przez zarząd województwa pierwsza wersja projektu programu regionalnego. Wchodzimy w niezwykle istotny z punktu widzenia programowania proces konsultacji z partnerami społecznymi i gospodarczymi, który pozwoli nam dostosować przyjęte założenia i koncepcje do oczekiwań i potrzeb mieszkańców – mówi marszałek Piotr Całbecki. - Filary, wokół których zbudowany jest nasz program regionalny, to zielony ład, czyli przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, nauka i rozwój technologiczny oraz konkurencyjna przedsiębiorczość.
 
Komisję Europejską reprezentowali podczas dzisiejszego spotkania zastępca dyrektora wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Lucie Zackova i Cinzia Masina, która jest wicedyrektorem podobnej komórki w Dyrekcji Regionalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego. Obie omówiły szanse i wyzwaniach nowej perspektywy. Dyrektor Piotr Zygadło z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawił stan negocjacji naszego kontraktu programowego oraz Umowę Partnerstwa, najważniejszy dokument, w którym Polska i Unia Europejska umawiają się co do tego w co zostaną w zainwestowane w obecnej siedmiolatce w naszym kraju środki w ramach polityki spójności.

W toku konsultacji zaplanowano sześć spotkań powiatowych (w trybie stacjonarnym) – pierwsze już 29 października w Brodnicy – i 4 wysłuchania branżowe (w trybie online). Nową, uwzględniająca wysunięte w konsultacjach uwagi i wnioski, wersję FE KP 2021-2027 zarząd województwa powinien przyjąć jeszcze w grudniu, konferencję podsumowująca konsultacje planujemy na styczeń 2022.

Zarząd Województwa zakłada, że także w styczniu będzie mógł przesłać zaktualizowaną wersję projektu FE KP Komisji Europejskiej, by w lutym rozpocząć z nią negocjację programu. Planowany termin jego uruchomienia to lipiec przyszłego roku.

Projekt FE KP 2021-2027 (kliknij)

1 komentarz

gość-45868

Zielony ład - czyli podwyżki cen energii wody , ciepła ! Czy drenowanie portfeli podatników i mydlenie oczu ,,ekologią '' to też ten ,,zielony ład'' ? A miało być taniej prościej i łatwiej . A jest coraz drożej , coraz trudniej i coraz głupiej . Tym bardziej że takie kraje jak UZA , Kanada, Chiny , Rosja i cała Ameryka Południowa ma ten ,,zielony lad '' głęboko w d...e !!!!! Za co my placimy ?

1 1
ID:84556


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA