PGK Saniko coraz bliżej zakończenia dużej inwestycji

Wielkimi krokami do końca zbliża się inwestycja pod nazwą „Modernizacja linii sortowniczej w RIPOK w Machnaczu oraz doposażenie PSZOK we Włocławku”, realizowana przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” Sp. z o.o.


Projekt został dofinansowany z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach działania 2.2. „Gospodarka odpadami komunalnymi” oś priorytetowa II „Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”.

Całkowity koszt realizacji projektu: 36.942.788,85 zł. Wysokość dofinansowania wyniosła: 15.305.504,75 zł, natomiast różnicę w wysokości 21.637.284,10 zł Spółka zobowiązana jest pokryć z własnych środków. Do chwili obecnej ze środków europejskich przekazanych zostało na poczet inwestycji 8.341.690,91 zł jako refundacja poniesionych kosztów.

Trwająca inwestycja, podzielona została na trzy zadania. Pierwsze z nich czyli rozbudowa i modernizacja hali sortowni w RZUOK w Machnaczu zakończyło się pod koniec ubiegłego roku. Wykonawca dokonał rozbudowy istniejącej hali sortowni w tym także zdemontował istniejącą linię sortowania odpadów. Ponadto remontowi poddano wszelkie istniejące elementy konstrukcji stalowej, dach oraz elementy instalacji sanitarnej, elektrycznej, przeciwpożarowej i telewizji przemysłowej. Powierzchnia obiektu po modernizacji zwiększyła się, aż o 704 m2.

Obecnie do finału zbliża się zadanie drugie, podczas którego hala sortowni wyposażona została w pełni funkcjonalną linię technologiczną, wraz z wszystkimi elementami pozwalającymi na dużo bardziej efektywne sortowanie odpadów, a tym samym odzysk większej ilości surowców wtórnych w lepszej jakości. Zadanie to podzielone zostało na dwa etapy. Pierwszy zakończył się w kwietniu bieżącego roku. W tym etapie hala wyposażona została w linię technologiczną, w skład której weszły m.in. takie elementy jak: rozrywarka do worków, sito bębnowe, 5 kabin sortowniczych, separator optyczny papieru, separator optyczny tworzyw sztucznych czy separator balistyczny.

W etapie drugim, który zakończy się w połowie grudnia hala doposażona zostanie w kolejne elementy zapewniające efektywniejszą segregację surowców wtórnych: separator optyczny folii, 3 separatory optyczne tworzyw sztucznych, separator optyczny frakcji wysokokalorycznej, separator metali nieżelaznych, kabina sortownicza metali nieżelaznych i przenośniki taśmowe do transportu odpadów. Wymieniona też zostanie kabina tworzyw sztucznych 3D. Obecnie na instalacji trwają przygotowania do rozpoczęcia prób ruchowych oraz rozruchu technologicznego.

Warto dodać, że trzecie z zadań, którego realizacja przeprowadzone została niezależnie od postępu prac w Machnaczu, realizowane było we Włocławku na terenie bazy Spółki przy ul. Komunalnej 4. W ramach tego zadania, zmodernizowany został istniejący w tym miejscu Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w którym utworzony został punktu naprawy oraz wymiany rzeczy używanych.

1 komentarz

gość-29133

A kiedy rozpoczną się obiecywane konsultacje w sprawie planowanego po cichu spalania trujących śmieci w MPEC ?
Okoliczni mieszkańcy pamiętają i plany i obietnice samorządu w tej sprawie .

1 1
ID:84558


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA