Wyniki badań natężenia ruchu w kujawsko-pomorskim

Na autostradzie A1 odnotowano ruch zwiększony o 30 procent, a coraz więcej osób wykorzystuje obwodnicę Inowrocławia oraz drogę ekspresową S5 w codziennych dojazdach do pracy - oto wnioski płynące z zakończonego Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/21 w naszym województwie.


Opublikowano wyniki badań natężenia ruchu na drogach krajowych, m.in. administrowanych przez GDDKiA w województwie kujawsko-pomorskim, realizowane w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/21. GPR przeprowadzany jest co pięć lat, a poprzedni miał miejsce w 2015 r. Ostatnie badanie rozpoczęło się w styczniu 2020 r. i trwało do połowy 2021 r.

GDDKiA zarządza na terenie naszego województwa siecią dróg o długości blisko 1010 km, z czego 92 km to autostrada A1, a 108 km stanowią drogi ekspresowe. Na wspomnianym obszarze badaniem objęto 128 punktów. 12 punktów pomiarowych umieszczonych zostało na autostradzie, 18 na drogach ekspresowych, pozostałe na drogach niższych kategorii. W każdym punkcie przewidzianych było dziewięć pomiarów dziennych oraz sześć nocnych. Wzrost ruchu na sieci dróg krajowych administrowanych przez GDDKiA w woj. kujawsko-pomorskim, w porównaniu z badaniem z roku 2015, wynosi 17 proc., a średni ruch to 12 307 pojazdów na dobę. Wartości te zbliżone są do wartości średniej na obszarze całego kraju, którego wzrost wynosi 21 proc. w porównaniu z rokiem 2015 i wynosi średni ruch 13 574 poj./dobę.

Na autostradzie A1 średni dobowy ruch roczny oscyluje w przedziale 27 000 - 30 000 poj./dobę na odcinku pozostającym w zarządzie GDDKiA w woj. kujawsko-pomorskim (węzeł Toruń Południe - węzeł Kutno Północ) oraz 21 000 - 25 000 poj./dobę na odcinku koncesyjnym (granica woj. pomorskiego - Toruń). Ruch na autostradzie zwiększył się w porównaniu z rokiem 2015 o około 30 proc.

W przypadku dróg ekspresowych średni dobowy ruch roczny oscyluje w przedziale 11 000 - 14 000 poj./dobę na odcinku węzeł Nowe Marzy - węzeł Trzeciewiec oraz 11 000 - 12 000 poj./dobę na odcinku węzeł Szubin Północ - węzeł Mieleszyn. Wyjątek stanowią odcinki stanowiące dojazd do Bydgoszczy z gmin ościennych, gdzie kumuluje się ruch tranzytowy z ruchem lokalnym, szczególnie w czasie szczytu porannego i popołudniowego, przez co natężenie ruchu wzrasta na tych odcinkach do 17 000 - 19 500 poj./dobę.

Pomiary na drogach krajowych były w całości zrealizowane z wykorzystaniem metod wideorejestracji oraz liczników automatycznych - w porównaniu do poprzednich pomiarów generalnych, całkowicie wyeliminowano udział obserwatorów rejestrujących pojazdy ręcznie w punktach pomiarowych. Wyniki będą wykorzystywane między innymi do podejmowania decyzji o budowie nowych dróg, oceny potrzeb modernizacji istniejącej sieci dróg krajowych, zarządzania ruchem, analiz ekonomicznych i środowiskowych oraz analiz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA