Sejmik województwa przyjął budżet na przyszły rok

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Zgodnie z przyjętą wczoraj przez kujawsko-pomorski sejmik uchwałą budżetową przyszłoroczne dochody województwa zamkną się kwotą 1 miliarda 529 milionów złotych, a wydatki sumą 1 miliarda 576 milionów złotych.


Sejmik po debacie zaakceptował budżet na rok 2022 oraz wieloletnią prognozę finansową województwa na lata 2022–2039 w zaproponowanym przez zarząd województwa kształcie. Regionalna Izba Obrachunkowa i komisje sejmikowe, w tym Komisja Budżetu i Finansów, pozytywnie zaopiniowały oba dokumenty.

Największa pozycja w zakładanych przyszłorocznych dochodach (prawie 35 proc.) to środki Unii Europejskiej perspektywy finansowej 2021-2027; niemal co trzecia złotówka to dochody z podatków, przy czym lwią część stanowią tu podatki dochodowe firm. Największą pozycją w wydatkach są kolej (w tym dotacje do regionalnych przewozów pasażerskich) i utrzymanie dróg, na co przeznaczymy co piątą budżetową złotówkę.

To będzie dobry rok. Zakładamy rekordowe dochody, a aż 46 proc. wydatków to będą wydatki inwestycje. Znaczącą pulę środków zainwestujemy w drogi, ale także w kulturze i oświacie planujemy rekordowe nakłady. Przewidzieliśmy podwyżkę płac w naszych jednostkach organizacyjnych, średnio o  15 procent – powiedział przed sesją dziennikarzom marszałek Piotr Całbecki, który podkreślił, że budżet 2022 opieramy w dużej mierze o planowane środki naszego programu regionalnego 2021-2027. 

Radni wysłuchali informacji zarządu województwa o stanie realizacji inwestycji drogowych oraz raportu na temat wdrażania Planu zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego za rok 2021. Zatwierdził też stawki dotacji przedmiotowych dla operatorów obsługujących kolejowe pasażerskie przewozy regionalne w naszym regionie. Samorząd województwa przeznacza na realizację przewozów kolejowych w najbliższych 12 miesiącach 135,7 mln złotych (5,7 mln złotych jeszcze w tym roku i 130 milionów w przyszłym), wobec 90 milionów złotych obecnie. Oznacza to o 30 proc. połączeń więcej (łącznie blisko 5 milionów pociągokilometrów). To nie tylko kolejne pary pociągów obsługujących istniejące połączenia. W styczniu, zgodnie z oczekiwaniami społecznymi, przywracamy pociągi na trasie Toruń-Sierpc przez Lipno.

Na wniosek sejmikowej Komisji Polityki Regionalnej, Rozwoju Województwa i Infrastruktury przyjęto apel w sprawie modernizacji linii kolejowej 201 w północnej części województwa, skierowany do ministra infrastruktury i przedsiębiorstwa PKP Polskie Linie Kolejowe, które jest zarządcą krajowej sieci kolejowej. Sejmik apeluje o priorytetowe potraktowanie tej inwestycji, która będzie miała wpływ na rozwój węzła logistycznego Bydgoszcz.

Zgodnie z oczekiwaniami sejmik powołał komisję rekrutacyjną, która wyłoni skład Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego pierwszej kadencji. Złożony z przedstawicieli wszystkich części województwa sejmik młodych będzie gremium konsultacyjno-doradczym instytucji samorządu województwa, wyposażonym w możliwości inicjatywne i wnioskodawcze.
1 komentarz

gość-37450

Lewica siedzi pod choinką ? Przeciez to jawne świętokradztwo .

0 0
ID:84644


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA