MPWiK we Włocławku kupiło kolejne specjalistyczne auto

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Włocławku zakończyło realizację zadania „Dostawa samochodu specjalistycznego do czyszczenia i konserwacji infrastruktury kanalizacyjnej”, które realizowane było  w ramach Projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracji Włocławek III etap” współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.


Włocławskie wodociągi cały czas inwestują w nowoczesne rozwiązania, które poprawiają jakoś wykonywanej pracy. Tym razem przedsiębiorstwo zakupiło fabrycznie nowy, wielofunkcyjny samochód specjalistyczny marki KAISER ECO 3.0 na podwoziu trzyosiowym MERCEDES-BENZ ACTROS 2548 L 6X2 z zabudową przystosowaną do ciśnieniowego czyszczenia i konserwacji infrastruktury kanalizacyjnej. Dostawcą samochodu była firma KanRo Ltd Sp. z o.o. z siedzibą w Fastach koło Białegostoku. Wartość dostarczonego pojazdu wyniosła około 2,2 mln zł netto.

Eksploatowana sieć kanalizacyjna wymaga właściwej obsługi i konserwacji z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, w tym okresowego czyszczenia, a także usuwania metodą hydrodynamiczną zatorów, tłuszczy i osadów. Zakupiony pojazd wyposażony jest w system jednostopniowego odzysku wody o pracy ciągłej z możliwością zasysania nieczystości do zbiornika oraz usuwania metodą hydrodynamiczną zanieczyszczeń i osadów z kanałów, studni oraz przepompowni. Dzięki funkcji „odzyskiwania wody” auto filtruje wysysane ścieki, a odzyskaną w ten sposób wodę wykorzystuje do płukania kanałów. Zastosowanie systemu ciągłego odzysku wody z układem filtrowania umożliwia pracę samochodu przez długi okres bez konieczności uzupełniania wody czystej, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów eksploatacji, w tym m.in. niższego zużycia wody oraz większych oszczędności w spalaniu paliwa, co przekłada się również na mniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Zastosowanie systemu odzysku wody minimalizuje koszty przemieszczania się pojazdu, gdyż w samym procesie czyszczenia, zbiornik napełniany jest osadem częściowo odwodnionym, a zawracana woda nie spowoduje konieczności zjazdu do punktu zlewnego w celu opróżnienia zbiornika. Woda do płukania kanalizacji jest uzyskiwana poprzez przefiltrowanie odessanych mediów, gdzie zanieczyszczenia zostają odseparowywane i pozostają w zbiorniku nieczystości, natomiast odzyskana woda jest ponownie zwracana i wykorzystywana do dalszej pracy przy czyszczeniu i płukaniu sieci kanalizacyjnej.

Pojazd charakteryzuje się również niską emisją hałasu do środowiska. Zakupione auto do czyszczenia i konserwacji sieci kanalizacji sanitarnej zapewni funkcjonalność i możliwość pracy w niskich temperaturach oraz bezpieczeństwo pracowników obsługujących pojazd.
1 komentarz

gość-18101

? A kiedy MPWiK zacznie dostarczać mieszkancom czystą wodę zamiast pochodnej rdzawego żuru który zanieczyszcza instalacje domowe ?

1 1
ID:84668


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA