Podsumowanie konsultacji funduszy europejskich 2021-27

Podczas dzisiejszej konferencji zorganizowanej w Toruniu rozmawiano o efektach konsultacji społecznych projektu Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza, nowego programu regionalnego, będącego podstawą inwestowania w naszym województwie unijnych środków nowej perspektywy. Budżet programu to 1 753 miliony euro.


Przedmiotem prowadzonych konsultacji była przyjęta przez zarząd województwa pierwsza wersja projektu programu regionalnego na lata 2021 - 2027.

To były bardzo owocne konsultacje. Chcę podziękować wszystkim interesariuszom, którzy w tych konsultacjach uczestniczyli. To nie było tak, jak jeszcze parę lat temu, kiedy zgłaszano przede wszystkim oczekiwania finansowe. Tu odbywała się dyskusja nad tym jak ożywić rozwój gospodarczy i społeczny, jak dobrze wykorzystać pieniądze, co za nie zrealizować – powiedział marszałek Piotr Całbecki podczas poprzedzającego konferencję spotkania z dziennikarzami.

Aż 70 procent wniosków z konsultacji znajdzie odzwierciedlenie w ostatecznej wersji FEdKP. To efekt m.in. tego, że proces konsultacji rozpoczęliśmy de facto już dwa lata temu, przygotowując aktualną wersję strategii rozwoju województwa. Przez ponad dwa lata pracowaliśmy z naszymi partnerami spotykając się, robiąc analizy. Pan marszałek powołał specjalny zespół, w którym nad wykorzystaniem środków europejskich nowej perspektywy pracowało ponad 200 osób reprezentujących wszystkie zainteresowane środowiska. Dało to ogromny wkład do dokumentu, który teraz konsultowaliśmy – stwierdził dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Rafał Pietrucień.

W listopadzie i grudniu 2021 odbyły się 23 spotkania konsultacyjne (m.in. dla największych miast, powiatów i partnerów społeczno-gospodarczych w największych miastach regionu) oraz 4 wysłuchania branżowe (przedsiębiorczość, środowisko i transport, zdrowie i sprawy społeczne, polityka terytorialna). Do projektu FEdKP złożono łącznie blisko 900 uwag. Największą grupą podmiotów uczestniczących w procesie konsultacji były oczywiście samorządy terytorialne wszystkich szczebli, ale warto zaznaczyć, że duża grupę uczestników stanowili też przedsiębiorcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i największych uczelni regionu. Raport z konsultacji trafił do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, gdzie uzyskał pozytywną opinię, co oznacza zielone światło do dalszych prac.

Jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się redakcja ostatecznej, uwzględniającej wnioski z konsultacji, wersji FEdKP. Gotowy dokument województwo musi przesłać do Komisji Europejskiej w połowie marca, negocjacje programu z KE rozpoczną się takżę także w marcu; KE powinna zaakceptować go w maju. Start programu w lipcu. 1 komentarz

gość-18101

Budżet programu to 1 753 miliony euro- z kim przeprowadzanoe te ,,konsultacje'' - z kolegami partyjnymi pana marszałka ?

1 1
ID:84669


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA