Początek obchodów Roku Poli Negri w kujawsko-pomorskim

fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl dla UMWKP

Z Kujaw do Hollywood – Barbara Apolonia Chałupiec, rodem z Lipna, szerzej znana jako Pola Negri, zrobiła światową karierę i zajmuje należne jej miejsce w historii kina. W tym roku przypada 125. rocznica urodzin gwiazdy. Poświęconą jej otwartą wczoraj wystawą inaugurujemy obchody Roku Poli Negri w Kujawsko-Pomorskiem.


Pocztówki, fotografie, dokumenty, płyty winylowe, autograf aktorki - na naszej wystawie zgromadzono wiele ciekawych eksponatów, które w interesujący sposób opowiadają o tej wielkiej hollywoodzkiej gwieździe kina niemego. Kuratorem wystawy jest Dorota Łańcucka z Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri. Ekspozycję można oglądać w Urzędzie Marszałkowskim do końca lutego.

Chcemy, żeby rok 2022 poświęcony Poli Negri był dla nas wszystkich inspiracją i dawał wiarę w to, że możemy dotykać gwiazd, spełniać marzenia. Jesteśmy dumni z takich postaci, które są częścią historii naszego regionu, dziedzictwa które tworzy się od pokoleń – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Corocznie odbywa się Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”. W 2021 roku Pola Negri, uchwałą Rady Miejskiej w Lipnie, otrzymała pośmiertnie tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Lipna. Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego ustanowił  rok 2022 w naszym regionie Rokiem Poli Negri. Urząd Marszałkowski jest wydawcą komiksu, który przedstawia losy „polskiej królowej Hollywood”.

Barbara Apolonia Chałupiec urodziła się 2 stycznia 1897 roku w Lipnie. Nim ukończyła 10 lat była już uczennicą warszawskiej Szkoły Baletowej. Karierę tancerki pokrzyżowała jej choroba, zdecydowała się więc na edukację aktorską. W wieku 15 lat zagrała swoją debiutancką rolę w „Ślubach panieńskich”. Lipnianka związała się wówczas z aktorskim atelier „Sphinx”, gdzie powstawały pierwsze filmy z jej udziałem. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1914 roku w „Niewolnicy zmysłów”. W 1917 przeniosła się do Berlina. Rola w filmie „Madame DuBarry” zwróciła uwagę dyrektorów Paramount Pictures. Jako pierwsza europejska aktorka w historii w 1922 Negri podpisała z wytwórnią kontrakt. Ten sukces sprawił, że stała się jedną z najpopularniejszych gwiazd amerykańskiego filmu niemego. Rozsławiły ją nie tylko role filmowe, ale także styl życia. Malowała paznokcie, nosiła botki na wysokim obcasie i bardzo oryginalne suknie. Przyjaźniła się z Charliem Chaplinem, Rudolphem Valentino i Margaret West. Rewolucja dźwiękowa w kinematografii niestety zakończyła karierę Poli Negri. Po drugiej wojnie światowej zagrało w trzech tylko filmach; w ostatnim, z 1964 roku, zagrała samą siebie. W 1970 wydała autobiografię "Pamiętnik gwiazdy". Zmarła, w wieku 90 lat, w San Antonio 1 sierpnia 1987 roku.
1 komentarz

gość-49763

A szpital we włocławku zamyka ddziały a Pan marszałek otwiera , przecina , wyglasza , a szpital ma w du...e !

1 1
ID:84699


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA