Marszałek o bezpieczeństwie żywnościowym w Brukseli

Marszałek Piotr Całbecki, który jest sprawozdawcą opinii Europejskiego Komitetu Regionów w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego, spotkał się dziś w Brukseli z przedstawicielami europejskich organizacji i władz lokalnych oraz ekspertami zajmującymi się gospodarką, rolnictwem i globalnym rynkiem żywności by zasięgnąć ich opinii przed przygotowaniem ostatecznej wersji dokumentu.


W dyskusji podkreślano konieczność zwiększenia produkcji rolnej w krajach Unii Europejskiej oraz wsparcia lokalnych rynków. Zdaniem uczestników konsultacji kluczowy dla oceny bezpieczeństwa żywnościowego Europy (a także w skali globalnej) będzie rok przyszły, kiedy nałożą się konsekwencje wojny na Ukrainie i skutki obecnych gwałtownych zjawisk pogodowych.   

Opinia, związana z obecną destabilizacją światowych rynków produktów rolnictwa, spowodowaną przez m.in. zmiany klimatu, pandemię COVID-19 oraz rosyjską agresję na Ukrainę, będzie odpowiedzią na marcowy komunikat Komisji Europejskiej w tej sprawie oraz na deklarację wersalską Rady Europejskiej w sprawie wojny za naszą wschodnią granicą. Zawierać będzie rekomendacje polityczne i eksperckie. Po zatwierdzeniu przez KR zostanie przekazana trzem najważniejszym unijnym instytucjom stanowiącym: Radzie Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu i Komisji Europejskiej, stając się jedną z podstaw stanowienia prawa unijnego. Opinie KR, w którym zasiadają przedstawiciele samorządów lokalnych i regionalnych, są bardzo istotne w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej zgodnie z zasadą, że unijna polityka w kluczowych kwestiach musi być  kreowana jak najbliżej obywateli.

Marszałek Piotr Całbecki, który zajmuje się jej przygotowaniem na mocy decyzji  Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) Europejskiego Komitetu Regionów (KR), przedstawia w niej stanowisko KR w kwestii zagrożeń dla zaopatrzenia w żywność w Unii Europejskiej, światowego skoku cen towarów (w tym żywności i nawozów dla rolnictwa), a także zagrożeń dla środowiska naturalnego wynikających z rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ten ważny dokument prezentuje też możliwe rozwiązania dla zdestabilizowanego rynku rolnego w Europie i na świecie.

Konflikt na Ukrainie będzie miał z całą pewnością wpływ na globalny deficyt żywności. Już widzimy ten wpływ, choćby w rosnących cenach produktów spożywczych. Grozi nam w związku z tym kolejna ogromna fala migracji, co oznacza problemy. Jest też kwestia polityki rolnej Unii Europejskiej. Podnoszą się głosy, że jest ona zła. No i Green Deal – trzeba zweryfikować to, czy nasza polityka w dziedzinie ochrony środowiska nie osłabia potencjału rolnego UE i, paradoksalnie, jeszcze bardziej nie uzależnia naszej gospodarki od tego, co dzieje się w Rosji i na Ukrainie – mówił przed wylotem do Brukseli gospodarz naszego województwa.

Całbecki poinformował też, że wstępny projekt opinii, w przygotowywaniu którego wspierali go eksperci, jest już gotowy. Dokument zostanie najprawdopodobniej przyjęty przez NAT 5 października, ostateczne głosowanie na sesji plenarnej KR w listopadzie-grudniu.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA