Malwa - Stowarzyszenie Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Stowarzyszenie Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej Malwa działa od 2020 roku, aktywnie uczestnicząc w życiu lokalnej społeczności. Jako cel postawiło sobie działalność w zakresie edukacji, oświaty i kultury. Od tego też roku Malwa realizuje projekt „Malwa Nowoczesna odsłona Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej”, finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.


Projekt realizowany przez Stowarzyszenie obejmuje cykl warsztatów skierowanych do mieszkańców regionu. Warsztatów, dodajmy, obejmujących różnorodną tematykę, ale nie tylko. To także, a nawet przede wszystkim imprezy aktywizujące lokalna społeczność – tych najmłodszych i tych dużo starszych.

Pierwsze, tegoroczne, spotkanie w ramach „Nowoczesnej odsłony Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej odbyło się 11 kwietnia. Tego właśnie dnia, w remisie OSP w Warząchewce Polskiej, uczestniczki warsztatów krawieckich „szyjemy Wielkanoc”. Korzystając z dużej ilości materiałów i dodatków krawieckich oraz poznając techniki pracy na sprzęcie krawieckim, uczestniczki pracowicie tworzyły wielkanocne zające. Zające niepowtarzalne, bo uszyte własnoręcznie i według własnego pomysłu. Każdy z nich stał się wyjątkową świąteczną dekoracją.

Na kolejne spotkania z Malwą nie trzeba było czekać długo. Już dwa tygodnie później ( 25 kwietnia) Malwa zawitała do Lubania. Tu także głównym bohaterami warsztatów były igły, nici i dodatki krawieckie. Tym razem jednak efektem finalnym pracy uczestniczek nie były świąteczne ozdoby. Te warsztaty miały swój bardzo praktyczny wymiar, odpowiadając na pytanie – jak nadać „drugie życie” starym ubraniom zalegającym w szafach. Ta „Rekonstrukcja szafy”, bo tak nazywały się warsztaty miała pokazać jak tworzyć „zupełnie nowe” z wydawałoby się zbędnych już rzeczy, ale także inspirować i zachęcać do twórczego podejścia do „czeluści” własnej garderoby. Podobnie zresztą było 6 maja w Lubiewie. Także i tam uczestniczki warsztatów miały okazję do nadania nowego wyglądu starym rzeczom, korzystając z dodatków krawieckich i materiałów i także i tutaj kolejne elementy zapomnianej garderoby miały okazję przejść wyjątkową metamorfozę.

Nowoczesna Odsłona Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej to także moc atrakcji skierowanych do  najmłodszych mieszkańców regionu. Słoneczna sobota 7 maja upłynęła w Warząchewce Nowej pod hasłem: „Dziecięce zabawy z Malwą”. Na podwórzu Sołtysa Władysława Reńca rozbrzmiały rytmy dziecięcych przebojów a na milusińskich czekały bramki i dmuchana zjeżdżalnia. To jednak nie wszystko. Wiele uśmiechu i radości sprawiły małym uczestnikom, także inne niespodzianki przygotowane przez organizatorów – wata cukrowa i świeżo zrobiony popcorn.

Ci młodsi i nieco starsi spotkali się w tym samym miejscu już 16 maja, gdy Malwa zorganizowała bal integracyjny. Impreza obfitowała w atrakcje i była wprost wypełniona grami i zabawami na świeżym powietrzu. Te skierowane były do dzieci, ale nie tylko. Najwięcej dobrej zabawy przyniósł chyba mecz rozgrywany z piłkami bumper ball. Po intensywnym, ale sprawiającym moc frajdy wysiłku, uczestnicy mogli pożywić się kosztując smacznego żurku.

Skoro już o sporcie mowa, warto zauważyć, że Malwa aktywnie włączyła się w promocję zdrowego stylu życia i aktywności. Znakiem takich działań są też warsztaty z Nordic Walking, które odbyły się 18 maja. Ta, zdobywająca coraz większą rzeszę sympatyków dyscyplina przyciągnęła na start zajęć kilkudziesięciu uczestników.

Powróćmy jednak do najmłodszych. To oni byli bohaterami kolejnych zajęć w ramach realizowanego przez Malwę projektu. Dokładniej – ich twórczość i artystyczna wyobraźnia. Tak, w telegraficznym skrócie można by opisać warsztaty „Świat oczami dziecka”, które to odbyły się 6 czerwca. Uczestnicy warsztatów, mogli pokazać za pomocą farb, jak widzą otaczającą rzeczywistość. Ta wizja, jak mogliśmy zauważyć, wyróżniała się rzadką w świecie dorosłych kreatywnością i kolorytem.

Co zrobić gdy widzimy ofiarę wypadku, jak zachować się, gdy na naszych oczach człowiek traci przytomność? Pomimo zakrojonej na szeroką skalę edukacji wielu z nas, dorosłych, wciąż ma problem z prawidłowym udzieleniem odpowiedzi na to pytanie. Warto więc pochylić się także nad edukacją najmłodszych, by od najmłodszych lat przyswajali sobie wiedzę, która kiedyś może uratować czyjeś życie. Ile wdechów, ile uciśnięć klatki piersiowej i co to jest defibrylator? To tylko nieliczne z pytań na które mogli znaleźć odpowiedź młodzi uczestnicy warsztatów „Pierwsza pomoc w pigułce”.

Ostatnie dni przed wakacyjną przerwą, to znakomita okazja do nauki nowych umiejętności. Z tą myślą stowarzyszenie zorganizowało 17 czerwca warsztaty fotograficzne dla młodzieży. Odbyły się one we Włocławku, w Zespole Szkół Chemicznych i pozwoliły młodym ludziom poznać tajniki fotografii. Mogli dowiedzieć się czym różnią się od siebie obiektywy, jak ważne w stworzeniu zdjęcia jest światło i poznali podstawowe pojęcia dotyczące fotografowania. Największą atrakcją była jednak możliwość poznania zasad działania drona. Młodzi ludzie mogli przekonać się, że fotografowanie to wspaniała, kreatywna zabawa.

Wakacje w przypadku Malwy nie oznaczały zwolnienia tempa. Przeciwnie, Stowarzyszenie mocno skupiło się n tym, aby letnia przerwa w jego wykonaniu była pracowita. „Malwa” wakacje rozpoczęła w Lubieniu Kujawskim, gdzie na zaproszenie lokalnego Centrum Kultury zorganizowały „Potyczki kulinarne”. W tym wydarzeniu uczestniczyły liczne Koła Gospodyń Wiejskich. Pomysłowo i smacznie – tak w telegraficznym skrócie opisać można to co działo się w Lubieniu tego dnia. Uczestniczki wydarzenia przygotowały przepyszne dania, te tradycyjne i te inspirowane nowoczesną kuchnią. Na tych, którzy złaknieni byli smaku wakacji, czekały tez potrawy z grilla.

Wakacje to odpoczynek, ale i aktywność. Do tej ostatniej nie trzeba szczególnie namawiać. Zwłaszcza młodych ludzi i zwłaszcza wtedy, gdy do ich dyspozycji pozostają piłki bumper ball i bramka oczywiście. Kolejna impreza zorganizowana przez „Malwę” z myślą o młodzieży przyniosła wiele uśmiechów i szalonej zabawy, jednak przede wszystkim – zdrowia.

Nowe Miasto Lubawskie – Niebark, ta dwudziestokilometrowa trasa Drwęcą została pokonana przez członków Stowarzyszenia 2 lipca. Dla wielu była to pierwsza okazja do spływu na kajakach. To spotkanie z naturą, przyniosło uczestnikom masę bezcennych wrażeń. Niezapomniane krajobrazy, bujna roślinność, liczne ptaki (w tym bieliki) i zapracowane przy swoich żeremiach bobry – to tylko część wspomnień, jakie zabrali ze sobą w drogę powrotną. Nim to jednak nastąpiło, imprezę zakończyło wspólne ognisko i biesiadowanie. To jednak nie była jedyna wakacyjna wyprawa Stowarzyszenia „Malwa”. 20 lipca nastąpiła przesiadka z kajaków na rowery, a uczestnicy wyprawy delektowali się pięknem najbliższej okolicy. O ich bezpieczeństwo dbali ratownicy z włocławskiego WOPR-u.
Niespełna tydzień później „Malwa” gościła w Izbicy Kujawskiej. Tam, w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury odbył się „Festyn zdrowia”. Zajmowano się tam głównie profilaktyką wad postawy u dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie umożliwiło mieszkańcom badania w kierunku wad postawy i konsultacje z fizjoterapeutą.

24 lipca „Malwa” uczestniczyła w „Bitwie regionów”. W Kaniewie spotkały się wtedy Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu włocławskiego, by rywalizować o prawo reprezentowania go w wojewódzkim finale imprezy. Konkursowym zadaniem dla gospodyń było przygotowanie wyjątkowego dania inspirowanego kuchnią regionalną. Wokół stoisk unosiły się zapachy kujawskich specjałów: zup, potraw z dziczyzny i pysznych wędlin. „Bitwa” w Kaniewie była jednak nie tylko okazją do połechtania wymagających podniebień. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje, koncerty i występy. Na zaproszenie „Malwy” na scenie zaprezentowały się dzieci z grupy „Skrzat”, działającej w ramach Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy”.

Końcówka sierpnia przyniosła stowarzyszeniu warsztaty pod hasłem „Pokolenie”. Uczestnicy starali się uchwycić podczas ich trwania wspólne wspomnienia, przeplatające się wśród kolejnych pokoleń mieszkańców – dzisiejszych dzieci i dziadków. Niezwykle pomocne w stworzeniu zapisu takich wspomnień okazało się fotolustro.

Tak właśnie minęły wakacje z „Malwą”. Powrót do szkolnej rzeczywistości przebiegał w tanecznym rytmie. 2 września wspólnie uczono się elementów tańca ludowego. Warsztaty dla najmłodszych pozwoliły nie tylko na rozwój tanecznych umiejętności. Taniec, to wszakże też nieoceniona pomoc w rozwoju koordynacji ruchowej i poprawie kondycji fizycznej. Słowem – samo zdrowie i dobra zabawa, zwłaszcza gdy w pobliżu znajduje się dmuchaniec należący do Stowarzyszenia.

Do najmłodszych, młodych i nieco starszych skierowana była kolejna impreza, w której brała udział „Malwa”. 3 września brała udział w pikniku zorganizowanym przez Lewiatan Warząchewka Pamet. Wszyscy goście stoiska Stowarzyszenia mieli okazję skorzystać z fotolustra i zrobić sobie wyjątkowe, pamiątkowe zdjęcie.

Mijający z wolna rok 2022 był dla Stowarzyszenia Malwa pracowitym, a kolejne miesiące przynosiły następne spotkania i aktywności. Był przez to rokiem, który potwierdził, że organizacje pozarządowe to właśnie te grupy, które w istotny sposób wpływają na społeczny pejzaż regionu, aktywizując jego mieszkańców i co najważniejsze tworząc nowe, społeczne więzi, które nie są ograniczone czasowymi ramami projektu, a nabyte podczas warsztatów umiejętności pozostają z uczestnikami już na zawsze.


Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA