Zakończono modernizację drogi wojewódzkiej nr 559

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Zakończyła się warta ponad 100 milionów złotych gruntowana modernizacja drogi wojewódzkiej nr 559 łączącej Lipno z granicą województwa. Na trasie dobudowano także chodniki i ścieżki rowerowe oraz zastosowano szereg rozwiązań chroniących środowisko.


W dzisiejszym uroczystym otwarciu uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski i członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.

Realizacja inwestycji nie byłaby możliwa bez zaangażowania samorządów lokalnych i mieszkańców, za co jeszcze raz dziękuję - mówił marszałek Piotr Całbecki. – W trakcie realizacji całego projektu rozwiązywaliśmy szereg problemów zgłaszanych przez mieszkańców, konieczny był też podział inwestycji na etapy. To kolejna zadanie, które zrealizowaliśmy w oparciu o środki europejskie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pracujemy nad przygotowaniem działań na nową perspektywę unijną do 2027 roku. Zależy nam przede wszystkim na inwestycjach poprawiających bezpieczeństwo, obwodnicach i drogach rowerowych.

Trasa między Lipnem i granicą województwa komunikuje gminy Lipno i Tłuchowo z drogą krajową nr 10. Po przebudowie jest to również wygodne i bezpieczne połączenie pomiędzy Toruniem i Płockiem (z wykorzystaniem drogi krajowej nr 10).

Cała inwestycja o wartości prawie 100 mln zł została podzielona na trzy odcinki o łącznej długości 22 kilometrów. Prace sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO). Dzięki wsparciu samorządów miasta Lipno, gminy Lipno i gminy Tłuchowo na ważnych odcinkach powstały także ścieżki rowerowe.

- W pierwszej kolejności gruntownie zmodernizowany został pięciokilometrowy odcinek pomiędzy Jasieniem a granicą województwa. W Kamieniu Kotowym na połączeniu z drogą wojewódzką nr 541 (Dobrzyń nad Wisłą-Sierpc) powstało bezpieczne rondo oraz miejsce do kontroli pojazdów ciężarowych. Z myślą o cyklistach zbudowano ścieżkę rowerową. Prace zakończyły się w 2019 roku i kosztowały 20 mln zł.

- W sierpniu 2020 roku zawarto umowę na przebudowę jedenastokilometrowego odcinka z Suradowa do Lipna przez tereny rolnicze. Oprócz przebudowy i poszerzenia drogi w ramach inwestycji powstały też nowe zatoki autobusowe, oświetlono przejścia dla pieszych, zmodernizowano wszystkie skrzyżowania i przebudowano przepusty. Dzięki współpracy samorządu województwa z miastem oraz gminą Lipno przy drodze powstał ciąg pieszo-rowerowy.

- W październiku 2020 roku podpisano także umowę na przebudowę odcinka z Jasienia do Suradowa, który przebiega przez tereny leśne. Trasa została poszerzona do 7 metrów, wyposażona w pobocza i szereg elementów chroniących środowisko. Łagodne skarpy uwzględniają migracje łosi, a przepusty pod drogą ułatwiają wędrówki żab oraz innych małych zwierząt. Trasa jest wyposażona w tak zwane „wilcze oczy”, czyli odblaski na słupkach hektometrowych, które po zmroku płoszą zwierzęta próbujące wejść na ruchliwą drogę. Prace kosztowały 24 mln zł.

Oba odcinki zyskały przejezdność i dopuszczono na nich ruch lokalny jeszcze przed czasem. W czerwcu wykonawca – firma Transpol Lider wprowadziła stałą organizację ruchu i rozpoczęto końcowe rozliczenie inwestycji, która łącznie pochłonęła ponad 100 mln zł. Trasa będzie objęta siedmioletnią gwarancją.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA