Posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki przewodniczył dzisiejszemu posiedzeniu plenarnemu Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. KPWRDS spotkała się w Urzędzie Marszałkowskim, w porządku obrad znalazły się m.in. Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, wpływ impasu w kwestii środków Krajowego Funduszu Odbudowy na sytuację gospodarcza kraju i regionu oraz pochodne wojny na Ukrainie.


FEdKP 2021-2027 to nasz nowy program regionalny będący podstawą inwestowania w naszym województwie unijnych środków nowej perspektywy. Jego wartość to 1 836 mln euro. Głównym akcentem programu są inwestycje wpisujące się w Europejski Zielony Ład, związane przede wszystkim z efektywnością energetyczną i energetyką opartą na źródłach odnawialnych, działaniami na rzecz adaptacji do zmian klimatu i transportem niskoemisyjnym. Na sam tylko niskoemisyjny transport miejski przeznaczamy 132 miliony euro, na zieloną energetykę i ochronę środowiska blisko 400 milionów euro. Prawie pół miliarda euro to pieniądze na szeroko rozumianą politykę społeczną. Jedną czwartą budżetu programu będą dysponowały lokalne społeczności i lokalne organizacje, a 180 mln euro, 10 proc. wartości programu,  przekażemy beneficjentom na zasadzie zwrotnych instrumentów finansowych.

To i najbliższe posiedzenia zdominują z całą pewnością sprawy związane z nową perspektywą budżetu unijnego, mam tu na myśli realizację naszego programu regionalnego, Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Chcemy włączyć radę w tę problematykę tak, by był to stały punkt naszych spotkań, przynajmniej raz w roku, kiedy będziemy mówili o postępach w realizacji i wsłuchiwali się w postulaty zarówno strony związkowej, jak i przedstawicieli pracodawców – powiedział przed posiedzeniem marszałek Piotr Całbecki.

Polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to 22,5 mld euro dotacji oraz 12,1 mld euro tanich pożyczek, rozpisanych na transze do końca 2026 roku. Impas w uzgodnieniach dotyczących KPO między polskim rządem a Komisją Europejską sprawia, że pierwsze pieniądze Polska otrzyma najprawdopodobniej dopiero na wiosnę.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę wspiera społeczności lokalne i regionalne w tym kraju oraz przebywających na terenie naszego regionu ukraińskich uchodźców wojennych. Na wsparcie to składają się konwoje z pomocą humanitarną i szeroko zakrojona pomoc uchodźcom w zaaklimatyzowaniu się (punkty informacyjno-doradcze, miejsca tymczasowego pobytu, punkty wydawania posiłków, paczki żywnościowo-higieniczne, e-szkoła i warsztaty języka polskiego, dedykowany serwis internetowy, dedykowane wydarzenia kulturalne) oraz zorganizowanie i utrzymywanie instytucji opiekuńczo-terapeutycznej dla podopiecznych ewakuowanego domu opieki w Chmielnickim na Ukrainie. W tym roku na pomoc Ukraińcom chcemy wydać ponad 5 milionów złotych.

Podczas dzisiejszego posiedzenia przyjęto program działania Rady Dialogu na 2023 rok.

Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego (KPWRDS), podobnie jak 15 jej odpowiedników w pozostałych polskich regionach, jest umocowaną ustawowo wojewódzką instytucją dialogu społecznego. Zasiadają w niej przedstawiciele samorządu terytorialnego, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz przedstawiciele najważniejszych związków zawodowych i organizacji pracodawców. Misją rady jest między innymi opiniowanie dokumentów strategicznych oraz rozpatrywanie ważnych, z punktu widzenia zachowania pokoju społecznego, sytuacji konfliktów między pracownikami i pracodawcami. Rotacyjną prezydencję w KPWRDS sprawuje obecnie reprezentujący stronę samorządową marszałek Piotr Całbecki.  
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA