Obrady Komitetu Monitorującego nowy program regionalny

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Na swoim pierwszym posiedzeniu zebrał się dziś Komitet Monitorujący Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, naszego programu regionalnego nowej unijnej siedmiolatki. Komitetowi przewodniczy marszałek Piotr Całbecki.


W gremium, które zatwierdza m.in. zasady, tryb i kryteria wyboru projektów do dofinansowania oraz ewentualne zmiany w programie, zasiadają reprezentanci samorządu województwa i pozostałych struktur samorządu terytorialnego oraz rządu, a także przedstawiciele związków zawodowych, biznesu, środowisk naukowych i organizacji pozarządowych.

Komitet to zespół, bez którego opinii nie można wydać ani jednego euro z naszego programu regionalnego. Tworzą go osoby bardzo kompetentne, wybrane w sposób transparentny, jako przedstawiciele poszczególnych środowisk. Tryb powoływania określa szczegółowo przyjęta w listopadzie 2022 uchwała zarządu województwa, która stanowi, że reprezentantów poszczególnych środowisk i organizacji wskazują samodzielnie te struktury i środowiska – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Reprezentację organizacji pozarządowych w procedurze wyborczej wyłoniła Wojewódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Do KM desygnowały swoich przedstawicieli między innymi Związek Miast polskich i Unia Metropolii Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Politechnika Bydgoska, trzy największe centrale związków zawodowych i pięć najważniejszych organizacji pracodawców, Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych i Regionalny Związek Spółdzielni Mieszkaniowych.

Komitet ma w swoim składzie również obserwatorów (bez prawa głosowania) i ekspertów z głosem doradczym. W pierwszej grupie znalazła są między innymi reprezentacja bydgoskiej Izby Administracji Skarbowej, w drugiej – m.in. reprezentacje Komisji Europejskiej, Związku Banków Polskich i wojewódzkiego Sejmiku Gospodarczego. 

Podczas dzisiejszego posiedzenia członkowie komitetu odebrali akty powołania. Powołano też grupy robocze: do spraw Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ds. polityki terytorialnej, ds. Europejskiego Funduszu Społecznego, ds. zdrowia i ds. realizacji zasad równościowych.

Wartość FEdKP to 1 836 mln euro. Głównym akcentem programu są inwestycje wpisujące się w Europejski Zielony Ład, związane przede wszystkim z efektywnością energetyczną i energetyką opartą na źródłach odnawialnych, działaniami na rzecz adaptacji do zmian klimatu i transportem niskoemisyjnym. Na sam tylko niskoemisyjny transport miejski – zakupy taboru, budowa infrastruktury, budowa ścieżek rowerowych i parkingów – przeznaczamy 132 miliony euro, na zieloną energetykę i ochronę środowiska blisko 400 milionów euro. Pierwsze konkursy - w obszarze ochrony środowiska, przedsiębiorczości, termomodernizacji i infrastruktury drogowej - zostaną ogłoszone za półtora miesiąca.
1 komentarz

gość-46425

W ramach tzw wolnego rynku ? Czy unijnej parodii wolnego rynku ?
,,Wolny rynek lub wolny rynek to taki, w którym ceny towarów i usług są określane przez interakcję dostawców i odbiorców bez interwencji rządu lub jakiegokolwiek innego czynnika zewnętrznego.''

1 0
ID:85788


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA