Ubezpieczenie zdrowotne studenta, czyli kto go zgłasza

Z  bezpłatnych świadczeń zdrowotnych może korzystać student zgłoszony do  ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzinę albo uczelnię. Gdy zdecyduje się na podjęcie pracy na podstawie umowy o pracę, to do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosi go pracodawca.


Studenta może zgłosić do ubezpieczenia rodzic albo inna osoba uprawniona, np. jego małżonek. Nie może mieć on jednak ukończonych 26 lat. Zgłoszenie to nie wiąże się z obowiązkiem opłacania wyższej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Student, który ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, nawet gdy ukończy 26 lat.

Jeśli rodzic albo inna osoba uprawniona nie mogą zgłosić studenta do ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż np. nie pracują i nie są ubezpieczeni, to zrobi to uczelnia. Student musi ją o tym poinformować, czyli złożyć wniosek.

Jeśli student podpisze umowę o pracę lub zacznie prowadzić działalność gospodarczą, to będzie miał własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. W takiej sytuacji będzie ubezpieczony jako pracownik albo osoba prowadząca działalność gospodarczą. Wówczas rodzina albo uczelnia nie będą mogły go zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosi go pracodawca, a jeśli rozpocznie prowadzenie działalności, musi sam głosić się do tego ubezpieczenia.

Od umowy zlecenia ze studentem, który nie ukończył 26 lat, nie opłaca się składek. Status studenta, który pozwala na zwolnienie z płacenia składek przysługuje od dnia przyjęcia w poczet studentów do dnia, w którym:
- uczelnia skreśli go z listy studentów, bo np. zrezygnuje ze studiów,
- złoży egzamin dyplomowy,
- złoży ostatni wymagany planem studiów egzamin – jeśli studiuje na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym lub weterynarii,
- zaliczy ostatnią przewidzianą w planach studiów praktykę – jeśli studiuje farmację.

Gdy student korzysta ze zwolnienia z opłacania składek od umowy zlecenia, to do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza go rodzina albo uczelnia. Zleceniobiorca, który skończy  studia lub chwilowo nie ma statusu studenta, np. skończył studia licencjackie i dopiero od października rozpocznie uzupełniające studia magisterskie, musi poinformować o tym swojego zleceniodawcę. Zleceniodawca będzie go musiał zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Ze zwolnienia z opłacania składek od umowy zlecenia nie korzysta student, który podpisze umowę zlecenia z własnym pracodawcą albo z innym podmiotem niż własny pracodawca, ale wykonuje ją na jego rzecz. W takich sytuacjach studenta zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego pracodawca.

Gdy student, którego rodzic albo uczelnia zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego rozpocznie pracę na podstawie umowy o pracę, to rodzic albo uczelnia muszą go wyrejestrować z tego ubezpieczenia. Do ubezpieczeń — w tym do ubezpieczenia zdrowotnego, zgłosi go pracodawca. Gdy student zakończy pracę, znów może być ubezpieczony przez rodzinę albo uczelnię, ale nie stanie się to automatycznie. Rodzic albo uczelnia muszą go zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego.

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wygasa po czterech miesiącach od ukończenia studiów albo skreślenia z listy studentów.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA