Z systemu teleopieki w naszym województwie już korzysta ponad dwa tysiące osób, nabór nowych uczestników wkrótce.
Wiemy, że właśnie ten rodzaj pomocy seniorom, a także innym osobom wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, jest właściwy i oczekiwany. Teleopieka domowa, nasze „bransoletki życia”, to poczucie bezpieczeństwa i zachowana na dłużej samodzielność i sprawność – mówił marszałek Piotr Całbecki podejmując w ubiegłym roku decyzję o kontynuowaniu programu. - Po rozeznaniu sytuacji przez uczestniczące w przedsięwzięciu samorządu lokalne zakładamy objęcie systemem 3,5 tysiąca osób.
Uzupełnieniem są koordynowana przez Fundację Ekspert-Kujawy pomoc sąsiedzka i przygotowywana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika opieka telemedyczna. W pierwszym półroczu 2024 obsługujące system centrum telemedyczne odebrało od podopiecznych 3 tysiące wezwań o pomoc. W większości przypadków wystarczyła rozmowa z dyżurnym ratownikiem, ale w 73 przypadkach niezbędna okazała się porada lekarska, a w 40 trzeba było wezwać służby ratunkowe.
Warty 33 miliony złotych projekt finansowany jest w ramach naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.