Okrutna śmierć konia
Maltretowane zwierzę uciekając przed swymi oprawcami przez płot, uszkodziło brzuch w okolicach pachwiny, wytrzebiając się i w konsekwencji ponosząc śmierć.
Sygnał o nieludzkim traktowaniu zwierzaka dotarł do radziejowskich mundurowych w niedzielę (24.08) w godzinach popołudniowych. Świadek informujący policję był oburzony wyjątkowym okrucieństwem i finałem takiego nieludzkiego zachowania ludzi wobec konia. Błyskawicznie we wskazane miejsce ruszyli kryminalni wraz z lekarzem weterynarii. To co zastali okazało się szokiem, nawet dla przedstawiciela służb weterynaryjnych, który w codziennej pracy niejedno widział, ale z takim przypadkiem spotkał sie po raz pierwszy.
Dwaj oprawcy w wieku 35 i 48 lat zostali zatrzymani i osadzeni do wytrzeźwienia (obaj w stanie nietrzeźwości, w chwili zatrzymania) i wyjaśnienia, w celu ustalenia przebiegu zajścia i ewentualnej odpowiedzialności karnej mężczyzn za ten czyn.
Zwierzę zostało przetransportowane do zakładu utylizacji do dyspozycji służb weterynaryjnych oraz Policji. Na miejscu zdarzenia przeprowadzono oględziny i zabezpieczono ślady mające związek z tym, niewątpliwie bulwersującym zdarzeniem. Obu sadystom grozi odpowiedzialność karna z Ustawy o ochronie zwierząt z art. 35 pkt. 1, zwiększająca jej wysokość w przypadku potwierdzenia szczególnego okrucieństwa o połowę.
Art. 35.
1. Kto zabija zwierzę z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1-4 albo znęca się nad nim w sposób określony w art. 6 ust. 2, podlega karze pozbawienia wolności do roku, ograniczenia wolności albo grzywny.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1, działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności albo grzywny.
3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, sąd może orzec przepadek zwierzęcia, a w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2, sąd orzeka przepadek zwierzęcia - jeżeli sprawca jest jego właścicielem.
4. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 2, sąd może orzec wobec sprawcy zakaz wykonywania określonego zawodu, prowadzenia określonej działalności lub wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, a także może orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa oraz przedmiotów pochodzących z przestępstwa.
5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 2, sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 25 zł do 2 500 zł na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce albo na inny cel związany z ochroną zwierząt, wskazany przez sąd.
Źródło: KPP Radziejów