Przekazujmy 2% podatku

2007 rok był rekordowy pod względem przekazanych organizacjom pożytku publicznego pieniędzy z podatku dochodowego. Polacy wspomogli je łącznie kwotą 291,6 mln zł. Konfederacja Pracodawców Polskich wskazuje jednak, że ta kwota mogłaby być dwukrotnie wyższa – wystarczy jedynie uwzględnić nasz postulat i umożliwić przekazywanie tym organizacjom 2 proc. podatków.

Wzrost przekazanych pieniędzy o przeszło 176% w dużej mierze wynika z uproszczenia procedury, ale także z rosnącej świadomości społecznej obywateli.

1% podatku dochodowego obywateli stał się ważną pozycją w budżetach organizacji pożytku publicznego. Od początku dynamicznie wzrasta ilość przekazywanych im w ten sposób pieniędzy. Mimo rosnących kwot, wciąż jedynie 20% podatników korzysta z takiej możliwości. Dlatego Konfederacja Pracodawców Polskich podejmowała – i wciąż podejmuje – działania na rzecz promocji wspierania organizacji pożytku publicznego.

Zdaniem KPP, należy rozszerzać możliwości finansowego zaangażowania obywateli we wspieranie organizacji pożytku publicznego. Dlatego opowiadamy się za zwiększeniem możliwości odpisu do 2 proc. Dobry moment jest teraz – gdy trwają prace nad przyszłorocznym budżetem. Wskazujemy, że wystarczyłoby jedynie zmienić art. 27 ustawy o działalności organizacji pożytku publicznego
i o wolontariacie.

Pełne wykorzystanie możliwości organizacji z tzw. trzeciego sektora w Polsce wymaga stworzenia bardziej korzystnych warunków jego rozwoju, a więc także mechanizmów lepszego finansowania zadań publicznych realizowanych przez organizacje pożytku publicznego. Wprawdzie wprowadzenie odpisu w wysokości 2% podatku będzie skutkowało zmniejszeniem wpływów do budżetu, ale
w rachunku długookresowym kasa państwa prawdopodobnie odniesie korzyści. Organizacje te bowiem realizują wiele zadań publicznych (np. prowadzą dożywianie dzieci czy prowadzą ośrodki pomocy społecznej), często wyręczając tym samym państwo.


Konfederacja Pracodawców Polskich jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 6000 firm, zatrudniających przeszło 2 mln pracowników. 82 proc. z nich to firmy prywatne. Konfederacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie. Prezydentem KPP jest Andrzej Malinowski, który jest także I wiceprezydentem Europejskiej Organizacji Pracodawców Przedsiębiorstw Publicznych CEEP.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA