Emerytury pomostowe zagrożone

Konfederacja Pracodawców Polskich z dużym zaniepokojeniem przyjęła słowa Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zapowiedział, że zrobi wszystko, by rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych nie wszedł w życie. Informujemy, że obecnie obowiązujące przepisy wygasają z końcem roku. Jeśli zatem dojdzie do zablokowania ustawy prawo do wcześniejszej emerytury stracą wszyscy. I to będzie efektem decyzji Prezydenta RP.

Konfederacja Pracodawców Polskich aktywnie uczestniczyła w pracach nad projektem o emeryturach pomostowym w Komisji Trójstronnej i mimo, że na jej forum nie doszło w tej sprawie do porozumienia, to uważamy, że tak potrzebny projekt powinien wejść w życie.

Polska w niewielkim stopniu wykorzystuje na rynku pracy pracowników po 50-tym roku życia. Dzieje się tak dlatego, że i kobiety, i mężczyźni bardzo wcześnie przechodzą na emeryturę (mężczyźni przechodzą na emeryturę przeciętnie w wieku 58 lat a kobiety - w wieku 56 lat). W rezultacie mamy jeden z najniższych wskaźników aktywności zawodowej osób po 55 roku życia - 15,5 proc. Pracuje tylko 23,3 proc, populacji mężczyzn i 9,9 proc – kobiet. Ich wcześniejsze przechodzenie w stan spoczynku powoduje bezpowrotną utratę najbardziej doświadczonej kadry zawodowej w gospodarce, w tym w zawodach deficytowych. Oznacza to niedobory na rynku pracy, ale również zwiększa wydatki państwa na kształcenie nowych kadr oraz na utrzymanie całej armii młodych emerytów. Dlatego opowiadamy się za ograniczeniem katalogu prac dających uprawnienie do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

KPP uważa, że system emerytur pomostowych musi być systemem wygasającym, a nie może być trwałym elementem systemu emerytalnego. Dlatego postulujemy pilne uchwalenie ustawy w kształcie zaproponowanym przez ministerstwo pracy i uwzględniającym wspólne ustalenia pracodawców i związków zawodowych.

Konfederacja Pracodawców Polskich jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 6000 firm, zatrudniających przeszło 2 mln pracowników. 82 proc. z nich to firmy prywatne. Konfederacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie. Prezydentem KPP jest Andrzej Malinowski, który jest także I wiceprezydentem Europejskiej Organizacji Pracodawców Przedsiębiorstw Publicznych CEEP.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA