Restauracje bez papierosów?

Konfederacja Pracodawców Polskich docenia starania posłów Komisji Zdrowia, zmierzające do wprowadzenia regulacji, które zwiększyłyby ochronę osób niepalących, narażonych na szkodliwe działanie dymu tytoniowego. Takie regulacje, patrząc na doświadczenia innych krajów, nie powinny jednak zachęcać do jawnego omijania ustanowionego prawa, z drugiej strony powinny respektować zarówno prawa osób niepalących jak i palących.

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje też zakaz palenia w odległości 10 metrów od wejścia do m.in. punktów gastronomicznych, sklepów itp. Naszym zdaniem, zapis ten powinien być usunięty z projektu, ponieważ nie będzie można go wyegzekwować. Dodatkowo, pojawiłoby się wiele różnic interpretacyjnych odległości - np. gdzie palący byliby w odległości około 10 metrów, czy dotyczyłoby to miejsca, gdzie palący faktycznie stoi, czy też miejsca, do którego dolatuje dym itp.? Przypominamy, że uchwalanie prawa, które jest niewykonalne, szczególnie w sferze wykroczeń, należy uznać za sprzeczne z podstawowymi zasadami legislacji i społeczeństwa obywatelskiego.

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, właściciele sami powinni decydować o tym,
czy lokal jest przeznaczony dla palących czy dla niepalących. Taki lokal powinien być czytelnie oznaczony. Wówczas każdy z klientów lub pracowników mógłby świadomie wybrać czy decyduje się na obecność w lokalu, w którym można palić lub czy wybiera lokal „bez papierosa”. Jest to rozwiązanie, z powodzeniem stosowane w innych krajach europejskich takich, jak np. Hiszpania. Dodatkowo, mając na uwadze ochronne osób nieletnich, KPP proponuje, aby wstęp do lokali palących miały tylko osoby pełnoletnie. Uważamy, że taka regulacja byłaby spójna z obowiązującym dziś zakazem sprzeda y wyrobów tytoniowych nieletnim. Zdaniem KPP należałoby podnieść granice wieku osób, w których obecności nie należy palić wyrobów tytoniowych do 18 lat. Jest to wiek, który według prawa nadaje pełna zdolność do czynności prawnych, w tym do wyrażania zgody i decydowania o własnym zdrowiu.

Nie można zapominać, że poza kosztami finansowymi, zmiany konstrukcyjne lokali
wymagają bardzo często stworzenia odpowiednich projektów, zezwoleń i zgód, co oznacza z reguły długotrwałe postępowania administracyjne. Dodatkowo, przedsiębiorcy muszą odpowiednio wcześniej finansowo i prawnie przygotować Sie do likwidacji pomieszczeń dla palących, ich zmiany, czy też wyodrębnienia. Dlatego postulujemy wydłużenie vacatio legis ustawy z 3 do 12 miesięcy. Stawiane wymogi nie są doprecyzowane i dlatego przy ich stosowaniu może nastąpić bardzo duża dowolność i wybiórczość i nie wszystkich będzie stać na ich wprowadzenie. Według wyliczeń koszt tworzenia takiej palarni to ok. 100 tys. złotych (nie wspominając o bardzo wysokich i energochłonnych kosztach związanych z jej funkcjonowaniem). Specjaliści w zakresie wentylacji zwracają uwagę, że nie ma potrzeby wprowadzania do palarni norm, które odpowiadają często wymogom sal operacyjnych a odpowiednie regulacje dotyczące palarni już obowiązują. KPP jest przeciwna nakładaniu na przedsiębiorców, szczególnie małych i średnich, dodatkowych tak wysokich obciążeń związanych z prowadzeniem przez nich działalności gospodarczej, które nie maja uzasadnienia zdrowotnego ani ekonomicznego Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że projekt ustawy powinien zostać przedstawiony do szerokich konsultacji z podmiotami, które obejmie regulacja, w tym z przedstawicielami lokali gastronomiczno - rozrywkowych.

***

Konfederacja Pracodawców Polskich jest największą i najstarszą organizacja pracodawców
w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 6000 firm, zatrudniających
przeszło 2 mln pracowników. 82 proc. z nich to firmy prywatne. Konfederacja jest uznanym
partnerem społecznym w Polsce i w Europie. Prezydentem KPP jest Andrzej Malinowski,
który jest także I wiceprezydentem Europejskiej Organizacji Pracodawców Przedsiębiorstw
Publicznych CEEP.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA