Czy chcesz poznać własne płuca?

42% osób, z ponad dwóch tysięcy, które wzięły udział w sondzie "Czy chcesz poznać własne płuca?", przeprowadzonej przez portal Onet.pl, wskazało niepokojące objawy, jako motywację do wykonania badań profilaktycznych płuc (RTG klatki piersiowej).

W czerwcu Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca i Polska Grupa Raka Płuca zainaugurowały ogólnopolską kampanię edukacyjną „Poznaj swoje płuca”. W czasie jej trwania, na portalu Onet.pl, przeprowadzona została sonda „Czy chcesz poznać własne płuca”, której głównym celem było poznanie motywów, jakimi kieruje się przeciętny Polak zanim zgłosi się na badanie płuc. W ankiecie udział wzięły 2304 osoby, z których każda miała do wyboru sześć odpowiedzi. 42% respondentów zaznaczyło niepokojące objawy, jako najważniejszą motywację do zbadania płuc. 30% osób poszłoby na badania z troski o własne zdrowie, a 20% dopiero
w przypadku lekarskiego zalecenia. Jako powód do poddania się badaniu internauci najrzadziej wskazywali chorobę płuc w rodzinie – 5% i chorobę płuc u znanej osoby – zaledwie 1%, 2% ankietowanych uznało, że nic nie było w stanie ich przekonać.

- Objawami, na które wskazali internauci, a które najczęściej motywują pacjentów do wizyty u lekarza i zbadania płuc, są przede wszystkim: utrzymujący się kaszel, częste i powracające infekcje dróg oddechowych, krwioplucie, zmęczenie bez konkretnej przyczyny– mówi prof. Jan Skokowski, prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca. - Z uwagi na to, że nie ma typowych objawów raka płuca, osoby z grupy ryzyka nie powinny bagatelizować nawet kaszlu, który może być oznaką już zaawansowanego stadium choroby – przyznaje prof. Tadeusz Orłowski, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Chirurgii Klatki Piersiowej, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca.

- Moim zdaniem, wyniki sondy są odzwierciedleniem panującego obecnie trendu
w naszym społeczeństwie. Mianowicie, Polacy coraz bardziej świadomi są tego, że zdrowie nie jest im dane na zawsze i że to od nas w dużej mierze zależy, jakie to zdrowie jest. Dlatego też, interesują się tym tematem; czytają porady zdrowotne w czasopismach; w Internecie szukają informacji na temat różnych chorób oraz dostępnych form terapii i nie dziwie się, że właśnie niepokojące objawy czy troska o własne zdrowie są dla nich najważniejszą motywacją
– mówi Urszula Krassowska, socjolog, Dyrektor Sektora Badań Społecznych TNS OBOP.

Zapamiętaj! Każdy, kto jest w grupie ryzyka, czyli:
- osoby palące (czynnie bądź biernie),
- osoby narażone na zanieczyszczenia lub azbest,
- osoby powyżej 40 roku życia,
- osoby, u których w rodzinie wystąpiła choroba płuc

powinien pamiętać, że przynajmniej raz na dwa lata należy wykonać podstawowe badania diagnostyczne płuc, takie jak: rentgen płuc (zdjęcie RTG klatki piersiowej) tomografię komputerową.


Sama diagnoza nie musi oznaczać wyroku, z rakiem płuca można przecież walczyć. Jeszcze kilka lat temu nowotwór płuca oznaczał śmierć w ciągu kilku miesięcy. Rozwój medycyny spowodował, że lekarze dysponują skutecznymi metodami leczenia. Obecnie możliwe jest zahamowanie postępu choroby, wydłużenie życia pacjenta oraz zmniejszenie najbardziej uciążliwych objawów, dzięki czemu pacjenci mogą w miarę możliwości normalnie funkcjonować. - Dzięki wynikom sondy wiemy już, co skłania Polaków do profilaktycznych zachowań i na pewno będziemy promować pierwsze objawy raka płuca w kolejnych naszych inicjatywach edukacyjnych – mówi prof. Jan Skokowski.

Miesiąc Świadomości Raka Płuca Każdego roku w listopadzie, na całym świecie obchodzony jest Miesiąc Świadomości Raka Płuca (LCAM, ang. Lung Cancer Awareness Month). W Polsce LCAM organizowany jest po raz trzeci. Inicjatorami akcji edukacyjnych na rzecz walki z rakiem płuca są: Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca i Polska Grupa Raka Płuca. Wsparcia udziela firma Roche Polska.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA