Będą dłuższe urlopy macierzyńskie

Sejm uchwalił w piątek nowelizację Kodeksu pracy – będą dłuższe urlopy macierzyńskie, wprowadzono także urlop macierzyński. Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że realizacja założeń polityki prorodzinnej powinna odbywać się przede wszystkim poprzez tworzenie lepszych warunków do rozwoju gospodarczego i uelastycznienie rynku pracy.

Przyjęta w Sejmie nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje m.in. wydłużenie urlopu macierzyńskiego z 18 do 20 tygodni, istotne wydłużenie jego części fakultatywnej, wprowadza także urlop macierzyński. Zmiany przepisów dotyczą także zasad korzystania ze środków zgromadzonych w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych i umożliwiają pracodawcom finansowanie z Funduszu kosztów korzystania przez pracowników
z niepublicznych żłobków czy przedszkoli. - Popieramy konieczność wspierania działań, które podniosą wskaźnik narodzin dzieci i umacniać będą pozycje młodych kobiet na rynku pracy. Jednak nie wszystkie proponowane rozwiązania spowodują,, że ten słuszny cel zostanie zrealizowany - uważa Henryk Michałowicz, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Dlatego KPP ze sceptycyzmem odnosi się do propozycji wydłużenia wymiaru urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z obowiązującymi i wiążącymi Polskę, normami prawa unijnego, państwa członkowskie powinny podejmować niezbędne środki, zapewniające kobietom w ciąży uprawnienie do nieprzerwanego, trwającego minimum 14 tygodni urlopu macierzyńskiego udzielonego przed porodem i/lub po nim. Zgodnie z orzeczeniem
Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 27 października 1998 r. w sprawie C-411/96,
państwa członkowskie maja swobodę w określeniu daty rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego, który powinien trwać przynajmniej 14 tygodni, włączając w to obowiązkowy, przynajmniej 2–tygodniowy urlop przed porodem. Na tej podstawie można wysnuć wniosek, że polskie ustawodawstwo spełnia wymagania prawa unijnego. Negatywnie oceniamy próbę wprowadzenia do naszego systemu prawnego instytucji urlopu macierzyńskiego. Konfederacja uważa, że zmiany te pogorszą sytuacje mężczyzn na rynku pracy, ponieważ pracodawcy mogą obawiać się ich częstej nieobecności i konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów z tytułu szkoleń pracowników zatrudnianych na zastępstwo lub ich przekwalifikowania.

W ocenie KPP całkowicie nietrafiona propozycja jest wprowadzenie ochrony trwałości
zatrudnienia osób, które nie zdecydują się na korzystanie z prawa do urlopu wychowawczego, ale które złożą pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy. - Przepisy mające chronić słabsze grupy społeczne często obracają się przeciwko nim. Tak stało się z ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym przez wprowadzenie zakazu zwolnień cztery lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Tak samo będzie i w tym przypadku. Obawiamy się, że zmiana ta zachęcać będzie pracowników do obniżania
wymiaru czasu pracy o ułamkowa część etatu tylko po to, aby uzyskać gwarancje stabilności
zatrudnienia. W takiej sytuacji prawo przysługiwać będzie niezależnie od tego, czy pracownik sprawuje osobista opiekę nad dzieckiem. Zmianę te szczególnie dotkliwie odczują mali pracodawcy, tym bardziej, że pracownik będzie mógł skorzystać z takiego uprawnienia niezależnie od kondycji finansowej pracodawcy i jego pozycji na rynku - uważa Henryk Michałowicz, ekspert KPP.

* * *

Konfederacja Pracodawców Polskich jest największą i najstarszą organizacja pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 6000 firm, zatrudniających przeszło 2 mln pracowników. 82 proc. z nich to firmy prywatne. Konfederacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie. Prezydentem KPP jest Andrzej Malinowski, który jest także I wiceprezydentem Europejskiej Organizacji Pracodawców Przedsiębiorstw Publicznych CEEP.
Rozpocznij dyskusję!


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Pogrzeb praw kobiet. Protest przed biurem poselskim PiS

Protesty na ulicach polskich miast, to konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego,..

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..

WOLNE MEDIA