Obligacje miejskie dadzą 265 mln

Obligacje, które Włocławek planuje wyemitować pozwolą na pozyskanie 265 milionów złotych na dofinansowanie kluczowych dla miasta inwestycji.

Przedsięwzięcia, które w części mają być pokryte ze środków unijnych ożywią włocławską gospodarkę i turystykę oraz poprawią miejską infrastrukturę. Część pozyskanej ze sprzedażny papierów wartościowych kwoty zostanie przeznaczona na remont włocławskiego odcinka drogi krajowej numer jeden. Obligacje są korzystnym rozwiązaniem zarówno dla miasta, jak i dla mieszkańców. Urząd Miasta zamiast zaciągać wysoko oprocentowane kredyty w bankach pożyczą od osób fizycznych, bądź przedsiębiorstw określoną kwotę pieniędzy, którą po czasie zwraca wraz z odsetkami. Dla nabywców obligacji najbezpieczniejsza inwestycja i lokata kapitału, bowiem samorząd, który występuje w roll dłużnika odpowiada za to zobowiązania całym majątkiem.

- Bierzemy przykład z największych miast w Polsce, które dzięki emisji papierów wartościowych w krótkim czasie stały się potęgami gospodarczymi. Takie miasta, jak Wrocław«w czy Poznań wykorzystały już tę szanse. Jestem gorącym zwolennikiem takiego rozwiązania, bowiem dzięki pozyskanym funduszom uda nam się zrealizować takie zadania, jak choćby budowa parku przemysłowego przy Anwilu, otwarcie Włocławskiego Inkubatora Innowacji i Przedsiębiorczości, czy wdrożenie lokalnego programu rewitalizacji. - powiedział Andrzej Pałucki

Pieniądze będą tez wydatkowane na projekt związany z turystycznym zagospodarowaniem Wisły i Zalewu Włocławskiego oraz na adaptację dawnych obiektów przemysłowych i stworzenie tam Centrum Kultury "Browar B". Skorzysta też na tym infrastruktura drogowa, bowiem zostaną przebudowane ulice Kapitulna i droga wojewódzka nr 252. Kosztochłonną inwestycją może się okazać remont krajowej „jedynki".

- Staramy się o dotację ze środków unijnych na wykonanie długo oczekiwanego przez kierowców generalnego remontu prawie piętnastokilometrowego odcinka tej trasy. Żeby jednak inwestycja doszła do skutku musimy w planie uwzględnić źródło finansowania udziału własnego, który w tym przypadku wyniósłby 120 mln zł. Resztę pieniędzy, czyli około 200 mln zł chcemy pozyskać z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. - mówi prezydent Palucki.

Programu inwestycyjny przewidziany jest na lata 2009-2012, natomiast program modernizacyjny na lata 2009-2011. W przypadku pierwszego obligacje emitowano by w seriach od 4-letnich do 12-letnich. Nabywcy, którzy by chcieli skorzystać z programu modernizacyjnego mogliby liczyć na zysk najwcześniej po 10 latach, najpóźniej po 15. Wartość jednej obligacje na okaziciela wyniesie 100 zł i będą ją mogły kupować krajowe i zagraniczne osoby fizyczne oraz prawne, a także jednostki nie posiadające osobowości prawnej. Miasto planuje wykupić wszystkie papiery wartościowe do roku 2026. Odsetki od obligacje naliczane będą od ich wartości nominalnej i płatne w okresach półrocznych lub rocznych.
13 komentarzy

pazdzioch

ciekawe czy pan Przewodniczacy nie bedzie osobiscie blokowal?

0 0
ID:4619

olo

Lysy idz na mala czarna:0)

0 0
ID:4621

mondrala

czy radny osinski zabral kiedykolwiek glos?

0 0
ID:4623

cham

a ja jestem przeciwko! ta żenująco rządząca ekipa chce w łatwy sposób zdobyć pare groszy na beznadziejne inwestycje (zmiana wyglądu Placu Wolności na...to samo właściwie z tym g..nem na środku, Browar B, przystanie - wszystko to mrzonki)
okazuje się, że pan pałucki i jego ekipa nie potrafią wymyślić nic,poza zaciąganiem olbrzymiego długu, który będziemy musieli spłacać (poprzez kolejne podwyzki w mpecu, mpwik, mzoz - TO JUZ SIE DZIEJE)
NAJŁATWIEJ JEST WZIĄĆ KREDYT KAZDY GŁUPI TO POTRAFI
jakos poprzednicy potrafili rządzić tym co jest, a tu to w ogóle jest jedno wielkie nieporozumienie.
PO RAZ PIERWSZY W TEJ KADENCJI ZGADZAM SIĘ Z ŻENUJĄCĄ RADĄ MIASTA

0 0
ID:4625

Zbyszek

Panowie - zastanówcie się, to nie sztuka z obligacjami, ale kto to spłaci, Wy czas na stołkach wykorzystacie, ustawicie się, dług zaciągniecie a my będziemy go spłacać z czego ???? z tego dobrobytu jaki mamy, a będzie jeszcze lepiej po Waszych rządach --- już podwyżki, obligacje to należy przeznaczyć na taki interes który zaprocentuje i z niego spłaci sie dług, co mi da wyremontowanie jedynki jak za to bede musiał zapłacic,to lepiej zróbmy już składkę,bedzie taniej bo nie trzeba placic procentów.

0 0
ID:4630

Wlodi

Panie cham i Panie Zbyszku w tej chwili koszt dofinansowania jakie mozemy otrzymac z zewnatrz m.in na kompletny remont trasy numer jeden wynosi 200 mln zl. Ta droge i tak bedzie trzeba wyremontowac predzej czy pozniej. Tyle tylko ze w tej chwili mamy realna szanse na dofinansowanie tej inwestycji ze srodkowe zewnetrznych a utrata tych srodkow sprawi ze bedziemy musieli remontowac ja tylko i wylacznie na wlasnyy koszt a wtedy zabulicie z wlasnych kieszeni o 200 mln zl wiecej. Wiec jezeli uwazacie ze remont tylko i wylacznie na wlasny koszt jest tanszy niz z dofinansowaniem srodkow zewnetrznych to gratuluje postawy i przeblysku. Z emisji tych obligacji ma byc czesciowo finansowana inwestycja budowy parku przemyslowego gdzie sa juz inwestorzy ktorzy chca tam inwestowac i jezeli uwazacie ze tez tego nie warto robic i nie robienie tego tez sie pozytywnie odbije na sytuacji gospodarczej miasta to tez gratuluje. A te 265 mln zl o ktore tak krzyczycie ze bedziecie musieli je splacac to powiem tyle ze zostana one zwroce w ramach dofinansowania i ze za nie maja byc odkupione pozniej obligacje i do roku 2026 wiec powinno byc wszystko jasne i nie widze powodu zeby twierdzic ze bedziecie zmuszeni do splacania czegokolwiek i biorac pod uwage okres czsu tez nie widze by byl to jakis szczegolny problem. A wklad wlasny trzeba w tej chwili miec i to nie jest zaden wymysl tylko uniwersum bo zwrot kosztow jest po zrealizowaniu inwestycji. W innych miastach inwestuja miliony w ten sposob i jakos sie rozwijaja, to norma ale u nas czarna magia....i dla radnych tez choc nie powinna...ale przeciez Pan Debczynski i koledzy z koalicji zrobia wszystko zeby tylko popsuc bo poco ma byc lepiej jak to nie on jest Prezydentem wiec lepiej panike siac ktora jest podyktowana tylko i wylacznie wzgledami politycznymi a z normalna logika nie ma nic wspolnego...

0 0
ID:4635

cham

wszystko fajnie panie kolego,tylko dlaczego to miasto ma ponosić koszty remontu DROGI KRAJOWEJ?

0 0
ID:4636

do chama

Dlatego, że takie jest prawo: drogi krajowe przebiegające przez miasta są utrzymywana przez te miasta w jego granicach. Ale nie martw się- nie tylko Ty masz problem ze zrozumieniem tego przepisu. To samo miał prezydent Skrzypek, który liczył, że całą drogę wyremontuje za pieniądze państwowe. Dlatego remont jedynki jeszcze nie ruszył.

0 0
ID:4640

mieszkaniec

najgorsze w tym wszystkim jest to, że poziom merytoryczny członków Rady Miasta nie pozwala na dyskusję wewnątrz tego gremium.
Trzeba o tym dyskutować na poziomie merytorycznym, a nie emocjonalnym, jaki reprezentują Panowie: Kaźmierczak, Dębczyński czy Sobolewski. Przecież tym ludziom zależy tylko na przeforsowaniu np. kretyńskiego pomysłu 4 basenu tym rejonie miasta. Może warto poszperać czemu im tak bardzo na tym zależy? To śmierdzi na odległość.

0 0
ID:4643

mieszkaniec

Pan Sobolewski wymyślił sobie basen i koniec. Nie ważne są inne inwestycje bo Pan Przewodniczący miał pomysł, tak na marginesie, zupełnie nietrafiony. Byłby to kolejny basen (po Delfinie, basenie przy Polnej przy fitness klubie oraz przy basenie u Grządziela. To pokazuje, że Pan Sobolewski nie bardzo wie jak w inny sposób sie pokazać. I wymyślił oryginalnie - basen.
Po co komu jedynka? Przeciez na rowerach można będzie dojechać do pracy czy szkoły, albo na piechotę. Ludzie co wy w tej radzie robicie poza kłótniami z Prezydentem. Nie głosowałem na niego, ale ma rację.
Do 240 mln na jedynkę, mamy szanse na 200, tak więc 80% mielibyśmy z zewnątrz. Czy tego nie rozumiecie?
Panie Kaźmierczak, Kaliska podobnie jak 70% innych ulic w mieście nadaje się do remontu, ale nie mieszajmy pojęć.
Jeżeli ma Pan w samochodzie wymienić koło to nie wymienia Pan żarówki. No chyba, że się mylę?

0 0
ID:4646

do mieszkaniec

Boże jakiś ty głupi. Te cztery baseny są takie same jak jedynka wyremontowana za Skrzypka

0 0
ID:4650

o.Rydzyk

dlaczego twierdzisz ze Bog jest glupi??? fachowcu haha

0 0
ID:4670

mieszkaniec

tam gdzie inwestorem jest prywatny inwestor nie spodziewam się obsuwy.
A miasto jako inwestor jest zawsze skarzony niegospodarnoscią i brakiem wywiązaywania się z umów.
Twoje słowa, osobo bez podpisu, tylko potwierdzają moją tezę.
A o głupocie czyjejkolwiek mówię, kiedy poznam kogoś głębiej. Mam nadzieję, że te emocje nie są spowodowane urażeniem dumy "obiecującego polityka" który skończył się zanim się jeszcze zaczął (na szczęście dla tego miasta i lokalnej PO)

0 0
ID:4697


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Wybory 2020. Piknik obywatelski za wysoką frekwencję

Już w najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..