Komisja sejmowa w sprawie Anwilu

W środę 3 grudnia br. odbyła się Komisja Skarbu Sejmu RP, w której jednym z tematów była ocena prywatyzacji zakładów wielkiej syntezy chemicznej. Podczas komisji uczestniczyli przedstawiciele załogi i związków zawodowych z włocławskiego Anwilu oraz poseł Łukasz Zbonikowski.

Niestety obecny pan minister Żuk w swym wstępnym wystąpieniu poświęcił przyszłości Anwilowi jedno zdanie i to nieprawdziwie sugerując, że nie jest to w gestii ministerstwa lecz spółki Orlen.
Poseł Zbonikowski zażądał odpowiedzi na następujące pytania: Jak ministerstwo Skarbu, które jest właścicielem Orlenu pozwala na sprzedaż doskonale prosperującego zakładu przynoszącego rocznie 220 mln zł czystego zysku? Jak można na to pozwolić w sytuacji gdy właśnie Orlen rozpoczął ogromną inwestycję na terenie Anwilu kwasu tereftalowego i instalacji do paraksylenu za ok. 3,5 mld zł!? Jak można oferować sprzedaż w czasach kryzysu finansowego gdy wartość wszystkich spółek na giełdach dramatycznie spadła choć nie jest to absolutnie związane z kondycją poszczególnych przedsiębiorstw? Nie można się w takich warunkach spodziewać uzyskania dobrej ceny za spółkę a sprzedaż była by bezpowrotna. I jak można mówić, że to Orlen ewentualnie sprzeda Anwil a nie Ministerstwo Skarbu Państwa skoro do dziś na stronach internetowych MSP jest zamieszczona informacja o chęci sprzedaży?

W odpowiedzi pan minister próbował uspokajać . Niestety niepokoju nie rozwiał. Kluczył i nie odpowiadał wprost. Stwierdził, że Anwil jest doskonałym zakładem i jeszcze kilka lat temu mógł być konsolidatorem polskiej chemii. Nie odpowiedział dlaczego dziś gdy jest jeszcze mocniejszy już konsolidować nie może. Poza tym podobno ministerstwu zależy na stworzeniu dużej mocnej „polskiej grupy chemicznej”. Ale jak to się ma z jeszcze większą chęcią sprzedaży zakładów chemicznych ? (coraz częściej się mówi o krajach arabskich).

Zdegustowani związkowcy opuścili komisję. Rozważają drastyczniejsze formy obrony włocławskiego zakładu.
12 komentarzy

Znów błąd....

"W środę 3 listopada br. " chyba o grudzien chodzi!! Tym razem przyznajcie się do blędu, a nie tylko poprawiacie. Później wygląda to że jakiś debil się czepa a błędu nie ma!

0 0
ID:4638

wloclawek.info.pl

Szanowny internauto wydaje się nam, że przeważnie przyznajemy się do popełnionego błędu, ale cóż jeżeli Pan uważa inaczej...
Pozdrawiam

0 0
ID:4644

adamcio

W sejmie na komisji skarbu,gdzie miało się mówić o ANWILU był tylko poseł Zbonikowski.A gdzie reszta włocławskich posłów była ???Gdzie był senator Person?Czyżby nie wolno im było uczestniczyć w posiedzeniu komisji skarbu i wspomagać P.Zbonikowskiego w obronie ANWLU? A może po prostu boją się żeby im inni POpaprańcy i PSL-owce(lub barany)nie nawstawiali,że śmią się przeciwwstawić GRADOWI i jego bratu w CIECHU Ww wykończeniu ANWILU?Już wcześniej pisałem.Trzeba było nie głosować na POpaprańców to teraz nie było by płaczu nad ANWILEM !!!Sami szanowni zwolennicy POpaprańców, jesteście sobie winni.Mam nadzieję,ze ten wpis ukaze się na tym forum.

0 0
ID:4649

Chasm

Jak widzę kolega adamcio przewidział, że zwycięstwo Platformy spowoduje sprzedaż ANWILU. Jeżeli tak to gratuluję wygranej w najbliższym skumulowanym losowaniu Lotto. Wydaje Ci się, że była wtedy jakaś alternatywa? Powiem więcej - a czy teraz jakaś jest? Dyktatura Braci? Wespół z Wesołym Romkiem i Ciemnoskórym Andrzejkiem?
Pozdrawiam

0 0
ID:4651

reggie

Rozbraja mnie wracanie do przeszlosci z wesolym romkiem itd. to co bylo wtedy jakos wloclawkowi nie zaszkodzilo, a teraz macie co chcieliscie, anwil platfusy sprzedadza podziela sie a kilka tysiecy rodzin maj w d.... przeciez w warszawce maja cieple posadki i co im po anwilu. Brawo tylko dla pana zbonikowskiego ktory jako jedyny wspiera anwil a PO gdzie sa? na salonach spijaja smietanke wladzy a was maja tam gdzie swiatlo nie dochodzi. jak trzeba bedzie zaorac to miasto to uwierzcie mi ze panstwo poslowie i senator z PO pierwsi na traktor wsiada.

0 0
ID:4653

gabrielpiotr

Reggie, posłowie PO i senator Person nie tylko szykują się do zaorania Anwilu, ale już mają człowieka do nowego zagospodarowania terenu - swojego ministra Grada, który z zawodu jest geodetą. On pięknie podzieli to na działeczki.
I jakie lody bedą mogli kręcić...

Zapraszam na mój blog. Tekst o prywatyzacji Anwilu: http://gabrielpiotr.salon24.pl/104738,index.html

0 0
ID:4655

Zbych

Poseł Zbonikowski jest członkiem tej komisji dlatego w niej uczestniczył.Reszta naszych Parlamentarzystów pracowała w tym czasie w innych komisjach,na których obecność jest pieczołowicie sprawdzana i następnie publikowana przez stowarzyszenie "Wyborców".Z tej informacji nie można wyciągać jednoznacznie skrajnych przypuszczeń,że Sprawa ANWILU jest obojętna pozostałym Parlamentarzystom.Nie wydawajmy pochopnych wyroków i zachowajmy zdrowy rozsądek.

0 0
ID:4657

andrzej

zgadzam sie z adamcio gdzie jest wasze PO gdzie Person i reszta brygady tak sie wszyscy podniecali nimi przed wyborami a tu co lipa ale wybraliscie to macie niech was zlicytuja

0 0
ID:4666

Reggie

Do zbycha. Co ty adwokatem zostales PO? Nawet jesli pracowali w innych komisjach (czyt. polerowali traktor ktorym nas zaorza) to dlaczego do tej pory slowa na ten temat nie pisneli? a moze sie boja, albo maja gdzies nas wloclawiakow bo co to za wloclawsy poslowie: wojtkowski(lubraniec) Person(warszawa) kopaczewska wloclawianka ale pozal sie boze. Jednym slowem tacy z nich wloclawianie jak reprezentuja nas w sejmie.

0 0
ID:4672

Luby

Czepiacie sie PO a powiedzcie mi gdzie te PiSanki sa? Czy ktorys z nich wie chociaz gdzie jest Włocławek? Przeciez oni dobrze wiedza ze robi sie goraco to wola sie zajac tym malym ptaszkiem co go ciagle ktos obraza i strzela do niego, to jest najwieksza sprawa w polskiej polityce, czego sie martwia przecie4z ma dublera.

0 0
ID:4674

Magda

TO bedzie tak jak ze stoczniami pokrzyczą i bedzie spokoj,a swoje zrobią, na tym interesie Zbonikowski chce zrobić interes, ale zrobi taki jak na cukrowni w Brześciu.

0 0
ID:4678

wyborca

proponuję chwilę refleksji. Czy tego typu ważne sprawy załatwia się przed kamerami i mikrofonami, czy może w zaciszu gabinetów?
Czy głośno krzyczący Zbonikowski czy może populistyczny Kukucki są w stanie coś zrobić? Nie.
Czy Posłowie i Senator PO bez nagłaśniania swoich działań i biorący aktywny udział w dyskusji na temat przyszłości firmy będą mieli się czym pochwalić? Tak.
I tylko i aż tyle. Poczekajmy kilka miesięcy, a potem oceniajmy kogo trzeba.

0 0
ID:4695


Znam i akceptuję regulamin portalu

Polityka

Radni PiS o wnioskach do budżetu miasta na 2021 rok

28 września radni Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Radni Lewicy apelują do biskupa A. Wiesława Meringa

Dziś pod Pałacem Biskupim radni Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas..

Prezydent Włocławka:"Dyskutujmy, ale nie obrażajmy się”

Dzisiaj w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Włocławka..

Wybory 2020. Wyniki PKW z ponad 99 procent obwodów

W niedzielę 12 lipca odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Największe..

Samorządowcy apelują o mobilizację i udział w wyborach

W najbliższą niedzielę o najwyższy urząd w państwie powalczy Rafał Trzaskowski i..

Dziennikarstwo obywatelskie

Drażliwy temat reparacji a opcja berlińska

Nowoczesna i Platforma Obywatelska dość histerycznie oskarża szeregowego posła..

Rewitalizacja Starego Miasta

Stała się ostatnio modna rewitalizacja we Włocławku. Temat niewątpliwie ciekawy...

Koszykówka dla najmłodszych

Poniedziałek, pogoda nie rozpieszcza, pod Halą Mistrzów typowy dla meczowego dnia..

Pomóż Martynce stanąć na nóżki

Martynka ma 4,5 roku, urodziła się z bardzo rzadką wadą genetyczną - zespołem..

Polska moich marzeń cz.6

Nadszedł kres moich marzeń. Kampania wyborcza czyli niecodzienny festiwal obietnic,..